şükela:  tümü | bugün
19 entry daha
  • bolivya ile peru sınırında bulunan dünyanın en büyük göllerinden biri (18. sırada). aynı zamanda dünyanın en yüksekte olan ve en yüksek gemicilik faaliyetinin yapıldığı göllerinden biri. bizim marmara denizinden küçük olsa da van gölünden iki kat daha büyük. 281 metre derinliğe ulaşabilen göl yaklaşık 4 bin metre yüksekte konuşludur. dolayısıyla oksijen az, hava kararsızdır. bu yüzden hazırlıklı olmakta fayda var.

    inka medeniyeti için oldukça önemli bir yer zira inka mitolojisine göre ilk inkalar bu adada neşet edip, bölgeye dağılmışlardır (bkz: #92919834) numaralı girdimde etraflıca anlattım. gölde irili ufaklı onlarca ada vardır ve bu adalardan kimileri yüzer adalardır. daha çok puno körfezinde bulunan bu yüzer adaları (islas flotantes ya da tam adıyla islas flotantes de los uros) ziyaret etmek için peru tarafına geçmeniz gerekebilir. inka tarihinde önemli yerleri olan ay adası (isla de la luna) ve güneş adası (isla del sol) içinse bolivya tarındaki copacabana kasaba/şehrine geçmelisiniz.

    bölge genel olarak güvenli ve ucuzdur. konaklama ücretleri gayet makul (10-12 dolara gayet güzel hostel ve hatta oteller var). bölge insanı quechua ve aymara dillerini konuşuyorlar (bu iki dil ayrı köklere sahip ve hala bölgede yaygın bir şekilde konuşuluyor. koruma altına alınmış ama resmi statüleri henüz yok). insanlar gayet sıcak kanlı ve yardımseverler. göl insanların geleneksel geçim kaynağı. trucha dedikleri alabalık gayet leziz (özellikle buğulaması nefis). gelişen turizmle birlikte yeni iş kolları kurulmuş. adaları ziyaret etmek de gayet ucuz.

    yolunuz bolivya yahut peru'ya düşerse muhakkak uğramanızı tavsiye ederim. başka hiç bir yerde göremeyeceğiniz güzelliklere şahit olabilirsiniz. kadim dilleri dinleyip, tarihe dokunabilirsiniz. gidiniz geziniz efenim!.. iyi yolculuklar...

    tema: (bkz: latin amerika tarihi)
4 entry daha