şükela:  tümü | bugün
45 entry daha
 • durun!

  viyana’da yaşayıp bu üç şehir için tur rehberliği yapan ben sizlere ne yapmanız gerektiğini anlatıyorum.

  tarihi yerler vs için googledan veya burdan arama yapılmış ben daha fazlasını yazmayacağım.

  ilk önce konaklama için viyana’dan uygun bir hostel bulunuz. bu hostel şehrin herhangi bir yerinde olabilir nitekim toplu taşıma pek güvenilir ve ucuz.
  quando diye toplu taşıma uygulaması var indirin, dakika dakika ne, nereye nerden nasıl gider tak diye gösteriyor. şehir merkezinde bedava wifi hizmeti var, internet sıkıntınız olmaz.

  biletlerinizi bazı metro girişlerinde veya şehirde heryerde bulunan, sabah 6 akşam 6 arası açık olan “tabak-trafik” (bizim küçük tekeller gibi sigara, iki üç alkol, bisküvi vs satan yerler) dükkanlarından temin edin.

  ilk gün çıkın kendinizi st stephan kilisesine, ordan doğa tarihi müzesine, karls kilisesine atın. bunlar hep birbirine yakın yerler. acıkınca ordan nashmarkte geçin yiyecek çeşidi fazlaca var ve fiyatları fena değil.

  akşama doğru schwedenplatza geçin tunaya karşı billadan aldığınız sarı ottakringer biralarınızı yudumlayın.

  ertesi gün schönbrunna gidin oraları gezin bahçe çok güzel hayvanat bahçesine felan takılabilirsiniz.

  ordan çıkın bugün schnitzel yemeye. internetten bulun kafanıza uyan güzel schnitzel yapan bir yer, orijinali tavuktan yapılır, domuz etinden veya danadan yapanlar var sipariş vermeden önce sorun.

  ordan sacher torte yemeye, kek için beklentiniz yüksek olmasın bildiğin çikolata kaplı kayısılı çikolatalı kek. sacher hotel zaten opera binasının arkasında, geçerken operaya şöyle bir bakın vay aq ne gerek varmış demeden merakla binayı izleyin.

  keki yedikten sonra hop landsmann kafeye, 15 dk yürüme mesafesinde ringden devam edin ya da ara çıkabilirsiniz. en eski kahve evi, 1875ten beri aynı yerde aynı dükkan aynı lezzet, öyle diyorlar.

  sonra, prag için bilet bakın, otobüs de olur tren de. flexibus ciddi ucuz ve güvenilir, atlayın araca prag’a doğru devam esin yaklaşık 350km viyana’dan. ben kendi turumla giderken bruno’dan sonra 15 dk mola verip devam ediyorum.

  praga vardığınızda yapacağınız en kolay şehir turu elektrikli scooterlarla rehberli tur hizmeti almak olacaktır. iki saat kadar sürüyor, çok bilgi içeriyor. güzel ama ingilizce. dile fazla hakim olmayan arkadaşlar google lands olması lazım böyle bir uygulama var bina fotoğrafı çekiyorsunuz her bilgi önünüze geliyor neyin ne olduğu hakkında.

  astronomik saati karls köprüsüne doğru geçerken apple müzesine gelmeden sağda ilker diye istanbullu bi arkadaşın işlettiği hediyelik eşya dükkanı var, içerdeki eşyalar pragda başka yerde yok, gerçekten güzel şeyler var ama fiyatlar biraz yüksek, girin ilker nerde diye sorun yardımcı olacaktır.

  prag’da kron kullanılıyor 1€ 25 kron. ben hemen wenchelasten eski şehir merkezine geçerken turist infonun yanında döviz bürosu var orda bozduruyorum. bu konuda dikkatli olun, şu euro’ya kaç kron alırım diye sorun. gittiğiniz yerlerde kart veya kron kullanın.

  ülkede uyuşturucu serbest, marketlerde esrar satılıyor. alabilirsiniz, tamamen yasal.

  burda bol bol bira için, sudan daha ucuz.
  ingilizler bekarlığa veda partileri için buraya geliyor, heryerde sarhoş bağırıp çağıran ingilizleri görebilirsiniz, şaşırmayın, onlarla takılırsanız çok farklı bir prag deneyimi yaşayabilirsiniz.

  pragda kalacaksanız eğer air bnb bakabilirsiniz, çok uygun hostel ve hoteller var, google kullanın, kısa bir araştırmayla herşeyi bulursunuz.

  budapeşte’ye geçmek için yine otobüs veya tren kullanılabilir.

  viyana’dan direkt budapeşte veya prag’dan direkt budapeşte seferleri bar, fiyatla makul.

  budapeşte’ye gittiğinizde yapacağınız ilk iş citadella’ya çıkıp şehri izlemek olsun. toplu taşıma mevcut, ordan hop kaleye çıkıp matthias kilisesinin arkasından yine çok güzel panaroma şehri izleyebilirsiniz. kalenin içi bambaşka bir güzel. st stephanın ata binerken bir heykeli var kiliseye sırtınızı verip düz devam edin ilk sokakta solda kalacak, atın taştaşlarına dokunun, şans getirir

  kilisenin yanında hilton var, korkmayın girin tuvaletini kullanın içerde biraz serinleyin/ısının.

  kalede iki saat kadar yeter.
  buraya kadar buda tarafıydı artık pes tarafına geçin.

  pes tarafı hareketli ve canlı olacaktır, alışveriş işin ideal. burada göreceğiniz yerler st stephan basilica var gidin görün hayyyret edersiniz. ordan kahramanlar meydanı, yol üstünde de terör müzesine girip üzülün.

  yiyeceğiniz yemekler hep bol toz biberli ama lezzetli olacak buradayken. dönerci felan da var epey. gulaş meşhur burada da.

  biraz aceleyle yazdım daha sonra editleyeceğim.
6 entry daha

hesabın var mı? giriş yap