şükela:  tümü | bugün
36 entry daha
 • incelememi izlemek isteyen olursa:

  irobot roomba i7 ve i7+

  irobot roomba i7’sinden aldım bunun. bunun bir üst modeli i7+ vardı ama onun vakum aparatı aynı zamanda şarj istasyonuydu ve çok büyük bir aparat. abd’den gelirken kırılma ihtimali hiç az değildi ve kırılsaydı verdiğim para boşa gidecek bir de yenisini getirtmekle uğraşacaktım. o yüzden i7+’ı tercih etmedim. aslında model olarak robotları aynı ama işte vakum aparatı farkı var. o da çok önemli bence, imkanı olan onu alsın. çünkü haznesi dolduğunda kendisi istasyona gidiyor ve vakumla haznesi boşalıyor sonra kaldığı yerden devam ediyor. 30 hazne dolumuna kadar iş görüyor vakum konteynır. ama plus değil de normal i7 aldıysanız hazne dolduğunda kendiniz hazneyi boşaltıyorsunuz. zor bir iş değil ama bu kadar robotikleşmişken bu vakum işi de güzel olurdu. ama malum seyahatte kırılma riskini göze alamadım.

  önceki modellere göre çok farklı i7. bir kere daha sessiz. halı, küçük tümsekler vs gibi engellerde takılmıyor. navigasyonu var. siz çalıştırmaya başladıktan itibaren evi öğreniyor. her seferinde biraz daha öğreniyor.

  wi-fi bağlantısı var. kendi uygulamasını telefonunuza indiriyorsunuz ve internet üzerinden kumanda ediyorsunuz. hiç kendisiyle muhatap olmadan çalıştırıp geri yuvasına yollayabiliyorsunuz.

  mapping (öğrenme) tamamlandıktan sonra kendisi size evin haritasını gösteriyor uygulamada. hangi odalarda nereleri iyi temizleyemediğine kadar görüyorsunuz.

  mapping bittikten sonra (yaklaşık 5-6 tam temizlik sonunda oluyor bu, ya da temizlemeden sadece mappingi hızlıca tamamlamak için “training run” modunda çalıştırabilirsiniz). telefonunuzdan mapi açıp istediğiniz odaya yollayabiliyorsunuz.

  “return homebase” i tıklarsanız yuvasına dönüyor. siz tıklamasanız da şarjı bitmeye yakınsa kendisi dönüyor zaten. daha sonra kaldığı yerden geri devam ediyor temizlemeye. full şarj 80 dakika gidiyor. aşağı yukarı 80 metrekare temizliyor bu sürede.

  eğer çöp haznesi dolduysa telefonunuzda uyarı görüyorsunuz.

  robotun ışıklı uyarı sistemleri var. mavi, turuncu, kırmızı gibi. hepsinin anlamı farklı. mesela yuvasındayken beyaz ışık yanıp sönüyorsa şarj oluyordur. beyaz ışık sadece yanıyor ama sönmüyorsa şarj fulldür. ya da mavi yanıp sönüyorsa yuvasına dönüyor demektir.

  ilginç bir aparatı daha var ki ben bunu da almadım. abd’de 50 dolara alabilirsiniz. bu aparatı robota monte ediyorsunuz. sesli komut imkanı veriyor. robota isim veriyorsunuz. mesela tom. “tom clean the kitchen!” dediğinizde gidip mutfağı temizleyip dönüyor. öncesinde mapping bittikten sonra map üzerinden odaların adlarını tanımlamanız gerekiyor.

  wi-fi kısmı çok önemli. evde değilsiniz diyelim. iş yerinden uygulamayı açıyorsunuz. eve gitmeden önce çalıştırabiliyorsunuz. yine istediğimiz odaları mapten seçebiliyorsunuz. ya da önceden programlayabiliyorsunuz. vakum işte burada çok lazım. mesela uzun bir tatile gittiniz. zırt pırt uygulamayı açıp uğraşmak istemiyorsunuz. programlıyorsunuz: “haftada bir bütün evi temizle” gibi. vakum konteynır da varsa haznesi dolup kalakalmayacak, işini yapacak siz yokken.

  türkiye’de satan birkaç yer var. 12000 tl civarı gibi korkunç fiyatlar gördüm. ben vergisi dahil 850 dolara aldım abd’den. (dolar 5,5 civarıydı)

  eğer güzel taşıyabileceğinize inanıyorsanız mutlaka vakumlu modeli almanızı öneririm. ses aparatını da alın bence. kendinizi hepten sefa pezevengi gibi hissedin madem.*
29 entry daha