şükela:  tümü | bugün
389 entry daha
 • dun aksam, tabi ki ilk suaresine gittim biletini çok onceden satin alarak. yaklaşık 1 yıldır beklediğim bir filmdi, ancak maalesef biraz hayal kirikligi oldu. yazının bundan sonrası malum spoiler içerebilir ancak elimden geleni yapacağım olay örgüsüne el feneri tutup, tum zevki bozmamak icin.

  genel yorum. bana gore, tarantino filmlerinin icinde en kotu ve bir tarantino filminden en uzak olanıdır. ne (bkz: ınglourious basterds) gibi, görsel solen içeriyor, ne de (bkz: jackie brown) gibi tavsan kaç tazi tut surukleyiciligi var. ancak bastan ayağa hayal kirikligi degil elbet, iyi yanlari da var, ornegin leo'nun oyunculugu, filmi en çok sahiplenen aktör kendisidir hissi yarattı bende, brad'le ikisini yanyana görmek bile bazen yetti aslinda, ama hayran kimliğimi bir kenara bırakıp, sinemasever seyirci kimliğime geçersem, pek fazla extra is yapmadi bu karakterler, yani filmin ilk saniyesinde gösterilen bu iki karakter, son sahneye kadar karakter development göstermedi, monotone ilerlediler ve nasi başladıysa öyle bitirdiler. ancak tarantino filmlerinin can alici yanlarından biri de, karakterlerin drastic baskalasim gecirmesidir. hiçbirsey eskisi gibi olmayacaktır artık onlar icin, ornegin jackie brown, --- spoiler ---
  filme dar gelirli ve kirli isler yapan her an hali ayaklarının altından çekilme ihtimali olan bir hostes olarak baslar ve fakat finalde bas kotuyu alt edip ganimete konan bir con-artist olarak bitirir, yada kill bill'de ki bride karakteri, herseyi kaybeder ilkin, sonra tum intikamını alır muzaffer olur.
  --- spoiler ---

  margot robbie ve emil hirsh'un canlandirdigi karakterle acikcasi hic bir etkileşim hissedemedim, belli bir yerden sonra bir an evvel bunların sahneleri nereye varacaksa varsin, ve ana karakterlere sag-way yapılsın istedim, bir de bunların olay örgüsüne dahil olmadan, yanda kendi halinde baska bir film gibi ilerlemesi beni irite etti.

  filmin en keyifli yani ve en iyi performansı. --- spoiler --- en iyi performans kuskusuz leo'nun actor karavanında mental breakdown geçirdiği monolog sahnesidir. en keyifli an ise, finalde ki baskin ve brad'in hunharca baskincilari etkisiz hale getirisidir, orda yaratılan seyirciyi ters koseye yatırma olayını da oldukca beğendim, once hamile margotu ve acid etkisinde brad'i bize göstererek ''lan birazdan tavuk gibi doğranacak bunlar, hissini bize yaşatıp, ancak brad'in canlandirdigi karakterin ne denli badass oldugunu ve bu durumu bile kurtaracagini bize yaşattılar, yani bu defa kaybedis terskosesi degil kazanis ters kosesi oldu bir anlamda seyirci
  --- spoiler ---

  tavsiye eder misiniz. tabi ki ederim, öncelikle tarantino halay cekse izleyin arkadaslar, bazı monument yönetmenler var, (bkz: paul thomas anderson), (bkz: david lynch) (bkz: damien chazelle)(bkz: robert rodriguez) suan ilk aklıma gelenler, bu gibi yönetmenler hangi esere imza atsa, enine boyuna bakmadan izleyin arkadaslar, bunlar tekrar dünyaya gelmeyecek turde yetenekler ve hep var olsunlar, daha çok eser üretsinler, bunların islerine yapabileceğimiz tek ve en büyük katki gidip para verip bilet almaktır. yazımı (bkz: rusen cakir) gibi bitiriyorum, söyleyeceklerim bu kadar.

  (bkz: edit)

  cos tuhaf bir sekilde, bir iki ay sonra amazon prime'a izledim ve çok daha fazla keyif verdi. 2 gun beklemiş kurufasulye gibi helmelendi film daha kirama geldi.
1311 entry daha