şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • antik yunan dünyası'nın delos ile birlikte en önemli iki dini merkezden birisi olan tapınak.

  parnassos dağı’nın eteklerinde, girişinde “kendini bil” yazan, omphalos taşının da bulunduğu; eski yunan dünyası'nın, o zamanki bilgilere göre, tam da dünyanın göbeğinde bulunduğuna inandığı yer. bu merkez, tanrı apollon’a adanmıştır. malumunuz apollon başka birçok şeyle birlikte kehanetle de ilgilidir.

  anlatılanlara göre tapınağın tabanında bir yarık vardır ve buradan dumanlar çıkar. aslında bu duman meselesi anlatıdan öte kanıtlanmış durumdadır. yale üniversitesi’nden; aralarında arkeolog*, jeolog ... olan bir ekip delphi’ye gider ve araştırma yapar. araştırma sonucunda anlatılan gaz çıkışının gerçek olduğunu, gazın hangi bileşenleri barındırdığını bulurlar.

  gaz çıkışının olduğu yerde, üç ayaklı taburesinin üstünde genç bir kız oturur. pythia adıyla bilinen bu kahin, kehanette bulunacağı zaman; önce elinde tuttuğu tanrı apollon’un ağacı olan defne yaprağının dalını çiğner sonra kutsal ırmağın suyunun olduğu kaptan bir yudum alır ve en son aşamada kendin geçerek konuşmaya başlar. kız tamamen anlaşılmaz, abuk sabuk dilde bir şeyler söyler. aslında bu, tanrı apollon’un sözleridir. tanrı, kahinin ağzından konuşmuştur. bu anlaşılmaz sözlerin tercümeye ihtiyacı vardır. bu noktada da devreye rahipler girer. kahin kısa, öz ve çoğunlukla “evet” ya da “hayır” şeklinde cevaplar verir.

  yukarıda dediğim gibi delphi, delos’la birlikte antik dünyanın en önemli iki kehanet ve din merkezinden birisidir. buraya sadece yunanlılar gelmez. barbarların hatta perslerin geldiği bile olur. bu kadar ziyaretçinin olduğu yerde doğal olarak uzun kuyruklar oluşur. sırada öne geçebilmek için rüşvet vermek de olağan durumlardan birisidir. hatta tapınağın sahip olduğu servet o boyuta ulaşır ki ihtiyacı olan sitelere borç verir.

  antik dünyanın birçok yerinden ziyaretçinin olduğu uzun bekleme seanslarında tabii ki sohbetler de edilir. özellikle rahipler gelenlere bir şeyler ikram edip geldikleri yerler, oralarda yaşananlar hakkında bilgiler alırlar. yani delphi, kehanet merkezi olmanın yanında aynı zamanda antik dünyanın enformasyon merkezidir. kahinlerin ve onların sözlerini tercüme eden rahiplerin tahminlerinde bu kadar isabetli olmalarına şaşırmamak gerek.

  bunların dışında delphi’de olimpiyat oyunlarından sonra en büyük ikinci oyunlar olan phythia oyunları yapılır. kazananlara tanrı apollonun defne ağacından taç takılır. tapınak arazisinde çeşitli festivaller yapılır, bu festivallerde apollon’un tapınağı kurarken pythonu öldürüşü, dionysos‘un doğumu gibi olaylar tekrar canlandırılır.

  kaynaklar: prof. donald kagan ve colette estin
  edit:imla
4 entry daha

hesabın var mı? giriş yap