şükela:  tümü | bugün
40 entry daha
  • babası dedesi taşralı, kendisi okuyup sonradan şehirli olmuş ırgatborn'ların köleliğini yaptığı, 20. yüzyılın kaymağını yemiş, yemeye devam eden tayfa.

    hayatları sağlık ve teknolojik gelişmeleri görmeye yetecek, fakat artan nüfusun, rekabetin, çalışma saatlerinin dezavantajlarını çekmeyecekleri bir dönemde geçti. tek gelir ile çok çocuk büyütüp okutup mal sahibi de oldular.

    nüfusun artmaya devam edeceği, dahası bunun şehirlerde olacağı mevcut konjonktürde, "kapattıkları" yerler getiri getirirken değer kazanmaya devam edecek ve miras yolu ile çocuklarına kalacak. bunun sonucunda da sırf dedeleri zamanında bir yerleri çevirdiği için multi milyon ve hatta milyar dolarlara konmak için doğmuş olması kafi olan, çalışmasına hiç de gerek olmayan bir tayfa olacak, var.

    bu, çalışıp ürün yaratmış, bu ürünü lokal topluluk dışında teknoloji ve internet ile artık globalleşmiş dünyada tüm dünyaya hizmet olarak satmış, o yol ile zengin olmuş kişiler için de geçerli tabii.

    iki senaryonun da sonucunda kapitalizm ile mülkiyet ve miras, feodaliteyi doğurmuş oldu. bunun hakkaniyetli olmadığı ortada iken olası bir çözüm mirasa üst sınır getirmek, evlat başına aslında ileride insan hakkı olarak sayılabilecek imkanları sağlayacak bir meblağ set etmek. downside'ı, çok fazla.
77 entry daha