şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
25413 entry daha
 • soru: spor müsabakalarında kendi sahanda oynamanın bilimsel bir avantajı var mıdır?

  cevap: kendi sahasında ve seyircisi önünde oynayan takımların psikolojik avantajları olduğu kesindir. bu avantajları genel hatları ile; seyirci desteği, oyun sahasını daha iyi tanıma şeklinde açıklayabiliriz.

  bununla birlikte bilim insanları özellikle son yıllarda, bilimsel avantajlardan da söz etmektedirler. bunların başında , oyuncuların kendi topraklarını savunma iç güdüsü gelmektedir. bu hayvansal kökenli duygu, sporculardaki bazı hormanların düzeyini ister istemez yükseltmektedir (erkek sporcular için özellikle testesteron) ve bu durum, sporcuların yenme arzusunu arttırmaktadır. ancak ''özellikle erkek sprocularda'' bu gibi durumlarda daha fazla testesteron salgılanması, mücadeleciliği arttırdığı gibi, saldırganlığı da arttırmaktadır. neticede olarak, zaman zaman ev sahibi sporcuların gereğinden fazla agresif olması esasında tam da bu yüzdendir!

  yapılan bilimsel bir araştırmada kendi sahasında oynayan oyuncuların tükürük bezlerinde, normalin üstünde oranda testesterona rastlandığı bilinmektedir.

  sonuç olarak futbolda; ev sahibinin kazanma oranını %50' ler (genel, yaklaşık bir dünya ortalaması ile) civarında seyrederken, yaklaşık %25 oranında beraberlik ve yine yaklaşık %25 oranında deplasman takımının galip gelmesini sonuçları elde edilmektedir. (bütün müsabakalar ortalama olarak baz alındığında)

  dolayısıyla, bilimsel olarak da ev sahibi takımların galibiyet açısından daha avantajlı konumda olduğunu belirtebiliriz.
13102 entry daha
hesabın var mı? giriş yap