şükela:  tümü | bugün
63 entry daha
  • selefi, fransız peugeot j7 olan ticari araç. halefi ise; fransa'da peugeot boxer, türkiye'de karsan j9 premier'dir. fransa'da 1981-91 yılları arasında, türkiye'de ise 1981-2005 yılları arasında üretilmiştir. oyak'ın renault 12'ye, tofaş'ın fiat 131'e yaptığını, karsan da j9'a yapmıştır yani.

    bu araç hakkında şöyle bir hurafe vardır: fransa'da at taşımacılığı için üretildiği, türkiye'ye minibüs olarak "kakalandığı" söylenir. bu külliyen yalandır. her ticari araç gibi j9 da çeşitli konfigürasyonlarda, çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. bakınız şu türkiye'de üretilmemiş olan j7'nin broşürü. görüldüğü üzere fransa'da da hem at taşımacılığı için hem de "transport d'enfants" için kullanılmış. ayrıca j9 gömenlerin övdüğü mercedes sprinter da at taşımacılığı için kullanılabiliyor günümüzde. çünkü ticari araçtır bunlar ve bir şeyler taşıyor olmaları çok normaldir. normal olmayan şey karsan'ın j9'u 2000'den sonra da üretmeye devam etmesi.

    bu konuda hala kafasında soru işareti olanlar şu videoyu da izleyebilir. avrupa'daki j7 ve j9 sahipleri güzel bir buluşma gerçekleştirmişler. videoda hem panelvan hem minibüs hem de karavan versiyonlarını görmek mümkün.

    son olarak da şunu söyleyeceğim. daha önceki entrylerde de belirtilmiş: bu aracın gerçekten kendine has bir kokusu, motor sesi ve kapı sesi vardır.
15 entry daha