şükela:  tümü | bugün
567 entry daha
  • ınsanlık tarihinde üç devrim var tüm hayatı kökten değiştiren. tarım, sanayi ve iletişim devrimi. şu ana kadar yaşanan en büyük devrim ise tarım devrimi aslında. buna göre üç nesne de, saban, buhar makinesi ve bilgisayardır. çoğu kişi bu nesnelerin sonucunda ortaya çıkan gelişmeleri yazmış ama.

    1. saban: yüzbinlerce yil süren avcı-göçebe yaşama son vermiş ve yerleşik hayata bu sayede geçmişiz. saban ilk defa tukettigimizden fazla üretmemizi, yani artı ürünü sağlamıştır. bu öyle bir domino etkisine yol açmıştır ki, başta devlet olmak üzere mevcut tüm kurumlar bunun sonunda ortaya çıkmıştır. ordu, ekonomi, hukuk din, ( bu ıkisi birbiriyle ilintili, kaynağını tanrı değil de, insandan alan modern hukuk çok sonra ortaya çıkmış), evlilik ve daha sayamadığım pek çok kurum kökenini buna borçlu. mülkiyet sonucunda ortaya sınıflar ve eşitsiz ilişkiler de tabii. sahip olunan hastalıklar bile bu donemde tamamen degismis ve literatüre pek cok hastalik eklenmis.

    2. buhar makinesi : bu da 10 bin yıldan fazla süren dönemi kökünden değiştirmiş. buhar makinesi sonunda fabrikalar seri üretime geçmiş gemi, tren gibi tüm ulaşım araclari bulunmuş. fabrikaların işgücü ihtiyacı sonunda ise köylüler kente göçmüş ve bu da işçi sınıfının doğuşuna yol açmıştır. göçün sonunda kır-kent arasındaki nüfus dengesi değişmiş, kentleşme beraberinde pek çok yeni sorunlar getirmiştir. artan nitelikli işgücü ihtiyacı, eğitim düzeyinin yükselmesine, bunun sonucunda da hak talebinin artışına yol açmıştır. ınsan hakları evrensel beyannamesinden, kadinlarin egitim ve oy talebine pek cok esitlik talebi de bu surecle ilintili. bugün ulaşım vs için kullandığımiz pek cok teknolojik aletin ve kentleşmenin kökeninde buhar makinesi var. ıscı sınıfı varoluş nedenini, köylüler ise azalmalarini ona borçlu. ulasim icin bulunan araçlar sonunda mesafeler azalmış, ticaretin kolaylaşması nedeniyle kapitalizm her yere girmiş, ulus devlet modeli yayılmıştır. bu da insan hayatını kökünden değiştiren çok önemli bir devrim.

    3. bilgisayar : içinde yaşadığımız dönem ve etkisi diğerleri kadar etkili olacak mi zamanla göreceğiz. ılk kez ıkinci dünya savaşında ordu tarafından kullanılan modern bilgisayarların ebatları o zaman bir oda büyüklüğünde idi, çok hantal ve pahalıydı. sonunda ise cep telefonumuza girecek kadar küçüldü. bilgisayarlar asıl devrimini 90'li yıllarda internetin yaygınlaşması ve evlere girmesi ile yaşandı ama. bugün bir tıkla bilgiye erişim ve yine pek çok kurumdan hizmeti tek tikla bu sayede alıyoruz. en önemlisi ise ben ve diğer sıradan vatandaşlar burada fikir ifade ederek kamuoyu oluşturmaya başladı. ılk kez sıradan insanlar haber kaynağı olabildi. gezi olayları esnasında dezenformasyonun önüne sıradan insanların yaptığı telefon kayıtları sayesinde geçildi. bugün tüm muhalif mecraların en iyi örgütlendiği yer sosyal medya. ana akim medyanın yarattığı bilgi kirliliğine bir tek burada karşı konulabiliyor. trump bir tweet atıyor ekonominin seyri değişiyor. devletlere ve tüm markalara gönüllü olarak kendi elimizle veriyi bu mecrada sağlıyoruz. ınsanlar artık bu mecrada tanışıyor, arkadaş, sevgili oluyor ve hatta evleniyor. yakın bir dönemde abd'de sosyal medyadan tanışma yoluyla yapılan evliliğin, diğer tüm tanışma yöntemlerini geçtiği görüldü. elbette cinsellige erişim ve boynuzlama da bu sayede artti. tabii yine insanlar burada kavga ediyor, nick ardına sığınıp tanımadığı insanlara küfrediyor, sevgilisine trip atıyor. ofise gitmeden evde calismak bu mecra sayesinde kolaylasti ve yayginlasti.

    dolayısı ile bu da insan ve üretim ilişkilerinde çok köklü değişikliklere yol açtı. başlığın en uzun entry'isini yazdığım için kendimi tebrik ediyor; buraya kadar okuyan herkese de sabrından dolayı çok teşekkür ediyorum. hava çok sıcaktı, 5'den beri uyuyamiyinca da kendimi yazmaya verdim napiyim?
251 entry daha