şükela:  tümü | bugün
 • sözüm dindar olanlara, inanıyorum ve itaat ediyorum benim de bilmediğim şeyler var ancak bu yüzden bunun adı inançtır diyen insanlara değildir.

  sözüm, ben hacıyım, hocayım, papazım her şeyi bilirim, doğrusu budur diye ortalıkta gezinen, menfaati doğrultusunda dini kullanan çıkarcılaradır. bu kişiler ile elimden geldiğince herhangi bir konu üzerine dahi konuşmamaya çalışırım. ancak bazen denk gelir veya mecbur kalırsınız. işte o zaman nasıl bir hata yaptığınızı anlarsınız. çünkü söylediğiniz şeyleri çoğu zaman tam olarak anlayamaz bile, bildiği bir kaç şey vardır ve onları tekrar eder durur. başlık da o söylemlerin en sık kullanılanlarındandır.

  amacım kimseye sataşmak değildir. farkındaysanız dincilerden bahsediyorum yani islam dini değil sadece. çünkü bazı soruların cevaplarını karşı taraf da bilemez. onun bilmediğini de bilirsin. dindar insan cevap olarak der ki, bilmiyorum ancak yaratıcıma güveniyorum ona itaat ediyorum. bu yüzden bunun ismi inançtır der. ancak diğer şahıs o nasıl laf öyle, büyük konuşma, senin aklın almaz, git tövbe et vs gibi * laflar söyler.

  uzun lafın kısası, herkesin dinine saygı duyuyorum ancak dini kendi çıkarları için kullanan dinci kesime ne saygı ne de sevgim var.

  son olarak da, karşı tarafın da bilemeyeceği soru nedir ki arkadaş gibi bir şeyi merak etmiş olabilirsiniz. örnek vermeye çalışalım.

  yaratıcı evreni neden yaratmıştır, amacı nedir?

  evren yaratılmadan, yani kainatta tanrı dışında hiç kimse yokken dahi, benim şu gün şu sözleri yazacağım biliniyordu. bana milyonlarca şans da verilse, milyonlarca mucize de gösterilse ben inkar edecektim ve sonsuz cezaya hükmedilecektim. peki bu biline biline, insan denen canlı yaratılmak, teste tabii tutulmak zorunda mıdır? tanrı tek başına kalamamış mı kainatta?

  veya daha da basitinden, hangi kötülük sonsuza dek bir cezayı hak eder? sonsuz yani, söylemesi çok kolay ama sonsuz... inanmıyorum dedim diye bana şah damarımdan daha yakın olan, en en en merhametli olan, sonsuz ceza verebilir?

  sözlükte tek amacı espri yapmak, dalga geçmek olan, söylenilenleri okumayan arkadaşlar gelmeden;

  (bkz: nasıl ateist oldum)

  (bkz: derdini sikeyim butonu)

  (bkz: ateist olacaklara tavsiyeler)

  (bkz: sonsuz cehennem kazandım alırım bi h.o)

  dip not: ateist değilim.
89 entry daha