şükela:  tümü | bugün
338 entry daha
 • oynanış videosu ilk yayınlandığı günlerde çokçalarınca gerçekliği sorgulanan, karakter ve çevre etkileşiminin öylesine kusursuz biçimde birbirinin içine yedirilmiş olmasındaki dayanak noktası, özellikle the last of us part 2 için, yoğunlukla kullanılmış olan motion matching teknolojisidir.
  ubisoft stüdyolarında geliştirilen ve ilk olarak for honor'da kullanılmış olan motion matching, şimdiye dek küçük sayılabilecek ölçeklerde kullanılmıştı. naughty dog bu tekniği bir üst seviyeye taşımayı amaçladığı için oyunun geneline oldukça büyük ölçekte harmanlamak, tüm karakterleri birbirleriyle ve diğer çevresel öğelerle karıştırıp, iç içe yedirebilmek adına büyük bir çaba sarfediyor. bu durum yapım aşamasının bu denli uzamasına da açıklık getirmiş oluyor sanırım.
  ilgileneni için konuyu detaylandırabilecek bir kaç video paylaşmadan önce bu teknolojinin ne olduğuna dair örnekler vererek naçizane açıklayayım size.
  mesela ellie bir şeyin arkasından düşmanını gözlüyor, baktığı yöndeki düşmanın hareketlerini izliyoruz ve sıradışı olarak şunu görüyoruz; karakter ellie'yi ararken çevresine bakıyor ama animasyon haline getirilmiş, çevresel faktörlerden soyut hareketlerle değil, yani o esnada bir pencerenin yanından geçiyorsa söz konusu karakter adeta öz iradesi olan bir ai gibi, eğilip pencereden içeri bakıp yoluna öyle devam ediyor ya da gameplay'de de gördüğüm bir ayrıntıdaki gibi yerde gördüğü bir ölüyü ayağıyla dürterek kontrol ediyor. ayrıca yine düşmanlarımızın belirli alanlar içinde dönüp dolaşmasına ve o döngüden çıkmamalarına alışığız; motion matching bu durumu da kökten değiştiriyor. ellie'yi aramaya başlayan bir düşman, onu bulmak için bir binanın sadece ilk katındaki kısıtlı bir alana bakıp durmaktan ziyade, o binanın 2. katına, 3. katına; bakabileceği her yere bakarak aramasına devam edecek. ellie'yi gördüğü noktada ise ivedilikle öldürülmezse ıslık çalarak sesini duyurabildiği herkesi oraya toplayabilecek.*
  bir de oynanış videosunun sonlarında bir combat sahnesi vardı, elinde balta gibi bir şey olan ağır abiyle hani, hah orada da mesela ellie'yi boynundan kavrayıp tezgahın üzerine atıyordu; işte bunlar hep motion matching.

  sözünü ettiğim videolar:
  motion matching, the future of gameplay animation
  the last of us part 2 animation analysis
1257 entry daha