şükela:  tümü | bugün
26 entry daha
 • öncelikle o ünlü sahnedeki göz, öküz, dana, inek ya da eşek gibi bir büyükbaş hayvana ait değildir. bu hayvanların gözü insan gözüne oranla çok daha büyük olup, rengi de oldukça koyudur. sahnede kullanılan surat ve göz ise, bariz bir şekilde domuz hayvanına aittir. muhtemelen kasaptan alınmış bir domuz kafasına ait olup, tam kesme anında pause yapılırsa, surat kendini çok rahat ele vermektedir.

  (edit: sürrealizm akımına dahil olduğundan habersiz bir salak olarak/edit bitti) filmi yorumlayacak olursak, 20'li yaşlardaki iki kafadarın -şaşırtarak dikkat çekme girişimi- diyebiliriz. ikisi de filmin insanları şok edip, bir şehir efsanesine dönüşeceğini biliyorlardı. sanırım hiç bir mesaj kaygıları, gönderme yapma ya da eleştiri düşünceleri yoktu. rüyalarını birleştirdiler ve araya da 8 yıl sonra, 16 yıl önce, saat 3 civarı, bahar mevsiminde gibi geçişler koyarak, insanlara bir hikaye kurgusu varmış gibi gösterdiler. böylece kimileri sadece filmin sürrealizmine odaklanıp alkış tutarak, bazıları da -alegoriyi gördüm, mesajları aldım, filmi anladım- diye saçmalayarak filmin kült olması yolunda katkı sağlayacaklardı. 60-70 yıl sonra ise, aynı bildik numarayı david lynch çekecektir. (bkz: eraserhead) (bkz: lost highway) vs.

  filmle ilgili bir kaç ilginç not:

  başroldeki iki oyuncu da intihar etmişlerdir. tabi ki bu intiharlarla film arasında bir ilişki yoktur. ancak kadın oyuncunun kendini yakarak öldürmesi çok ender ve enteresan bir vakadır. acaba neden en acı verici intihar şeklini seçmiştir?

  filmin ismi ile içeriği arasında hiç bir bağlantı yoktur. ikili filmin ismini, adını bilemediğim popüler bir oyundan çıkartırlar. herkes sırayla kağıda bir kelime yazar ve kağıt dolaştırılır, ancak kimse öncekilerin yazdığını görmez. böylece ortaya anlamsız görünen ama okuması eğlendirici bir metin çıkar. neyse işte bu oyunu oynarlar ve oyun şöyle başlar:

  un, chien, andalou...

  edit: fij uyardı. oyunun adı: (bkz: cadavre exquis)
67 entry daha