şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
 • howard phillips lovecraft, 20 ağustos 1890 yılında rhode ısland, providence'de doğmuştur. asosyal ve içe kapanık büyüyen lovecraft ilk şiirlerini 6 yaşında yazmaya başladı.
  büyükbabası tarafından desteklenen yazar, arap mistizmine ve gotik korku öykülerine ilgi duymaya başladı. yazdığı garip öyküler annesini endişelendiriyordu. annesinin baskısından dolayı sürekli hastalanan howard phillips lovecraft, 8 yaşına kadar okula gidememiştir.
  zamanını evde okuyarak astroloji ve kimya üzerine araştırma yaparak geçirmiştir. 4 yıl sonra tekrar hope street lisesine yazılmıştır. büyükbabasının ölümünden sonra yazar intihara kalkıştı. 1908 yılında liseden mezun olmadan önce bir sinir krizi geçirdi ve diplomasını alamadı.
  howard phillips lovecraft, 1903-1913 yılları arasında birçok bilim kurgu öykü yazdı. bu yıllarda insanlarla olan ilişkisi sadece annesi ile sınırlıydı. ancak bu the argosy dergisine yazdığı mektup ile değişti.
  yazısı ile uapa adında bir amatör yayın derneğinin başkanı olan edward f. dass'ın dikkati çekti. daas, 1914 yılında howard phillips lovecraft'ı derneğe katılmaya davet etti ve 1917 yılında mezar ve dagon başta olmak üzere birçok bilim kurgu ve polisiye öykü yazdı.
  yazarın en verimli dönemi, yaşamının son on yılında providence'e döndükten sonra başladı. en bilinen kısa öyküsü "charles dexter ward vakası ve deliliğin doruklarında"yı bu dönemde yazdı.
  alonzo typer'ın günlüğü, tümsek, kanatlı ölüm gibi birçok hayalet öyküsünü edebiyat dünyasına tanıttı.. en üretken olduğu bu yılda iyice yoksullaşan yazar hayatta kalan teyzesi ile küçük bir pansiyona taşınmak zorunda kaldı.
  1936 yılında howard phillips lovecraft'a bağırsak kanseri teşhisi kondu. yetersiz beslenmeden dolayı durumu iyice ağırlaşan lovecraft, 15 mart 1937 yılında providence'de hayatını kaybetti.
  howard phillips lovecraft adı, 1926 yılında yazdığı korku romanı cthulhu mitosu'yla ölümsüzleşti. bu roman birçok filme, besteye ve çizgi romana esin kaynağı oldu.
  günümüzde de yaşamını sürdürenler arasında stephen king, bentley little, joe r. lansdale ve neil gaiman'ın bulunduğu birçok bilim kurgu yazarına esin kaynağı olmuştur.
9 entry daha

hesabın var mı? giriş yap