şükela:  tümü | bugün
41 entry daha
 • en önemli noktanın danışman seçimi olduğu hadisedir. danışmanınızı seçerken çok ama çok iyi araştırın. sık sık iletişime geçebileceğiniz, kendisinden çekinmeyeceğiniz birisi olsun.

  konu seçimi yaparken abartmayın. unutmayın bu sadece bir yüksek lisans tezi. akademide kimse sizi yüksek lisans tezinizle hatırlamaz. önemli olan her zaman için doktora tezidir. o yüzden altından kalkamayacağınız konuları seçme gafletine düşmeyin ama basit olsun diye daha önce bir milyon kez çalışılmış konulara da yoğunlaşmayın.

  okuduğunuz, incelediğiniz her kaynaktan sonra fişleme yapın mutlaka. sonra o kaynaklara geri dönmek çok zor oluyor, zaten fişleme yapılmazsa çoğu unutuluyor.

  konu seçiminizde de dikkatli olun. stratejik olmak adına severek çalışmayacağınız bir konu seçmeyin. yazarken keyif almanız tezi bitirebilmeniz için en önemli motivasyon kaynağıdır.

  jüri seçiminize de özen gösterin. özellikle sosyal bilimlerle ilgili bir tez yazdıysanız hele bir de teziniz belli dünya görüşlerini de içeriyorsa jürideki kişilerin bu konuda hassasiyeti olan kişilerden olmadığına emin olun. mesela demokrat partiyle ilgili bir tez yazıyorsanız, jüriniz tezinizin içeriği ile hemfikir olan birisi olsun.

  herkes yazmıştır ama tezinizi son zamanlara bırakmayın. tezinizde kullanacağınızı düşündüğünüz her şeyi tez formatına uygun olarak word'e yazın. burada tez formayına uygun olması kısmını özellikle belirtmek istiyorum çünkü önce sallapati bir şekilde yazıp sonradan tez yazım kılavuzuna uygun hâle getirmeye çalışmak ciddi zaman kaybı.

  word'un size sunduğu imkânları kullanın. sözgelimi içindekiler tablosunu elinizle yazmaya falan kalkmayın, en ufak bir değişiklik bile her şeyin kaymasına sebep olur.

  tez sürecindeki en büyük sorun resmî işlerdir. tez yazarken çekmediğiniz zorluğu öğrenci işlerinde çekersiniz. sabredin. öğrenci işlerinin mutlu edebildiği insanların nesli tükenemedi bile çünkü o insanlar hiç var olamadı.

  gözünüz korkmasın. ötelemeyin. çalışırken de yüksek lisans yapabilirsiniz, anne-babayken de. yeter ki isteyin.

  sonuç olarak yapın gitsin.
5 entry daha