şükela:  tümü | bugün
36 entry daha
 • boyle bir sey yok diyen arkadaslara ya da bunu 6-0 dan sonra uydurdular diyen arkadaslara.

  kitap: fenerbahçe tarihi
  yazar: rüştü dağlaroğlu

  ...galatasaray’ın en farklı galibiyeti olan 12.01.1911’deki 7-0’lık maçın abartılıp, “ful fenerbahçe’yi 7 kişi ile yenme" kalıbına sokulması ve zaman zaman reklam konusu edilmesi karşısında, fenerbahçe kurucularından ve ilk kalecilerden sayın hulki kutluk’un mayıs 1973 tarih ve 77 sayılı fenerbahçe dergisi’nin 14. sayfasındaki sözleriyle bu olayı aydınlığa kavuşturmak mümkündür:

  “ben st. benoit lisesi’nde yatılı öğrenci idim. karyolalarımız eskrimci feyzi ile yan yana idi. bir gece, yakınlardaki meşhur galata meyhanelerinde laternalar çalarken, “imdat” diye bir feryat duyunca, feyzi ile yataklarımızdan fırlayıp pencereye koştuk. müdür frere prudance, bizim telaşla pencereden uzandığımızı, bir aşağı hatdan, görünce:

  - yarın izinsizsiniz!.... diye bağırdı.

  ertesi gün pazardı. galatasaray ile maç vardı. ne yapacaktık! enspektör general mr. descoufi’ye gidip, uzun uzun ricalar ettim, yalvardım, ancak, öğle yemeğinden sonra izin verdi. kadıköy’e sahaya geldiğimde bizim takımın kalesinde haf hüseyin izzi’yi görünce hayret ettim. bana:

  - çabuk soyun. kaleye geç!... dediler.

  meğer asıl kalecimiz ali sait gelememiş. topçu harbiyesinde mühendis talebe idi. o zamanlar hafta tatili cuma olduğundan, pazar günü yapılan bu maça okul müdürü izin vermemiş ve gelememiş. ben de gelemediğimden, haf izzi’yi kaleye geçirerek 8 kişi ile maça başlamışlar. ikinci devre 10 kişi olmuşlar. hava soğuk. yağışlı. saha kaygan, etrafta da 40-50 seyirci vardı. bana, “çabuk kaleye geç” dediler ama vakit yoktu. 5-10 dakika kalmıştı.

  biz bu maçı anarken, hep, “kalecisiz maç” sözünü kullanmışızdır. takımı da, “kalecisiz takım” diye anarız.

  bir noktayı daha işaret edeyim, bu mühimdir:

  galatasaray’ın 7 kişi olduğu doğru değildir. onların elemanı çoktu. gerçi maça 7 kişi başlamışlar, sonra 10 kişi olmuşlardır. bizimkiler 8 başlayıp 10 olmuşlar. 2 takım sahadan 10’ar kişi olarak ayrıldılar.

  o mevsim bizim takımın sahaya tam olarak çıktığı nadirdir. oyuncumuz yoktu. kulüp dağılmak üzere idi. çok defa takımı başka kulüplerden ödünç oyuncularla tamamlardık.

  kisaca hulki kutluk diyor ki; evet 7- 0 oldu ama onlar macin tamamini 7 kisi oynamadilar, 7 kisi ile basladilar sonra mac icinde 10 kisi oldular demis. bizde 8 kisi basladik 10 kisi tamamladik demis. 7 -0 dogrudur. 7 kisi de dogrudur. eskiden bahane sunarlardi. artik direk inkar moduna gecmisler. soylesinin senesi 1973
10 entry daha