şükela:  tümü | bugün
48 entry daha
 • önümüzdeki yıl çıkacak olan christopher nolan filmi.

  film seneye temmuz ayında çıkacakmış. bütçesi ise nedir diye baktım. tahmin edin? 240 milyon dolar diyen bildi. inception ve interstellar 160 küsur milyon dolarla çekilmişti. bu iki filmden pay biçersek ne kadar ütopik bir film izleyeceğimizi düşündükçe senenin gelmesini iple çekiyorum.

  afişten ve first teaserdan anladığım kadarıyla palindrom bir mevzudan bahsedecekler diye düşünüyorum. bilmeyenler için söyleyeyim. palindrom, tersten okunuşu, düz olarak okunuşu ile aynı olan kelimelere denir. ata, nazan, ece, kazak vs. gibi isimler tersten de düzden de okunsa aynıdır.

  filmin ismi ne? tenet. yani "ilke". yani siyasi ya da dini herhangi bir fikirsel bütünlüklerin esas amacına "tenet" deniyor. afişte tenet kelimesinin sonundaki "t" harfi ters olduğu için, afiş 180 derece herhangi bir noktaya döndürülürse, aynı yazıyı elde ediyoruz.

  youtube'da sinema çekimi olarak sızdırılan teaserda ise siyahi bir abimiz, sorgu odası gibi bir yerde, kurşun geçirmez cama denk gelmiş üç adet kurşun izini eliyle yokluyor. bir sonraki sahnelerde fast forward olarak güvenlik güçlerini görüyoruz.

  tenet ismine gelirsek. film muhtemelen zamanın ilkeselliğinden bahsedecektir. aklınızda birbirine tamamen paralel, iki zıt yöne giden x ve y doğruları hayal edin. x doğrusu geçmiş zamana doğru gidiyor. y doğrusu ise gelecekte olacak olanları gösteriyor. sıfır noktası ise olayların patlak verdiği kritik nokta.

  filmde elinde bir çanta tutan ajan abimiz, y noktasındayken olayları düzeltmek için sıfır noktasına doğru gidecek, fakat x noktasında olan benliği, sürekli hatalı eylemler yaptığı için y noktasındaki zamanda kırılmalar meydana getirecek ve olaylar karman çorman bir hale gelecektir.

  tabii bunların hiçbiri de olmayabilir. christopher nolan değişik senaryoları denemeyi seven aşmış bir yönetmen. sürpriz yapabilir.

  sanıyorum yine memento tadında değişik, beyin yorucu bir film izleyeceğiz.
531 entry daha