şükela:  tümü | bugün
23 entry daha
 • 27. osmanlı padişahıdır. nâm-ı diğer hâmid-i evvel.

  babası üçüncü ahmed, patrona halil isyanı sonucu tahttan indirildiğinde kendisi henüz beş yaşındadır. bu sebeple tahta abisi üçüncü mustafa geçmiştir. *

  birinci abdülhamid tam " kırk dört yıl " saraydaki odasında göz hapsinde kalmıştır.*

  bu kırk dört yıl sonucunda üçüncü mustafa'nın ölümüyle birlikte tahta geçmiştir. sadece okuduğu kitaplardan edindiği bilgilerle...
  maalesef kafes sistemi osmanlı devleti'nin sonunu hazırlamıştır. sancağa çıkmayan şehzadelerin ( 4. murad hariç ) ne hâlde padişahlık yaptıklarını tarih yazmıştır nihayetinde. her neyse.

  birinci abdülhamid tahta çıktığında başımıza bela olmuş devlet rusya'dır ve nihayetinde küçük kaynarca antlaşması yapılmıştır. şartları o yüzyılda dünya üzerinde yapılmış en ağır olan antlaşmadır bu. osmanlı devleti, kurulduğu tarihten beri ilk kez tazminat ödemiştir. kırım'ın bağımsız olmasına karar verilmiş ve dahi çok değil dokuz yıl sonra kırım, ruslar tarafifdan işgal edilmiştir.
  ve daha nice şartlar sonucunda osmanlı imparatorluğu dünya üzerindeki üç büyük devletten biri olma özelliğini kaybetmiştir.

  birinci abdülhamid döneminde mısır'da " kölemenler"in isyanı bastırılmıştır. ilginç bir isyandır bu.
  kölemenler, türk'tür. diğer adları memlüklerdir. yanılmıyorsam tarihte ilk defa bu devletin isminde türkiye ifadesi geçer.
  (bkz: ed devlet'ûl tûrkiyye)
  arapların, köle olarak kullandığı türk askerler tarafından kurulan bir devlettir. bağımsızlığına her daim düşkün bu türkler! arap toprağında bağımsızlığı için savaşan yine türk. kendi bağımsızlığına zarar gelmesin diye o isyanı bastıran yine türk.

  bu padişah döneminde araplar arasında vehhâbîlik hızla yayılmıştır. ulan ne biçim dönem be! ruhum daraldı yazarken.

  ayrıca iran ile de aramız açılır. bunun üzerine padişah, iran'a elçi olarak kimi gönderir dersiniz?
  sünbülzâde vehbi *

  hani şu meşhuuuurr

  " azm-u hamam edelim sürtüştürem ben sana "

  diye başlayıp öyle de devam eden şiirin sahibi. hani şu laubali tavırlarıyla meşhur şair. ulan başka adam mı kalmadı?

  sünbülzâde efendi, iki devletin ilişkilerini düzeltmek için elçi olarak iran'a gittikten bir süre sonra iran şahı kerim han ne yapmıştır peki?
  osmanlı devleti'ne savaş ilan etmiştir*
  bunun üzerine de padişah, vehbi'nin idamına hükmeder.
  trajikomik bir dönem. belki de trajik.

  ruslar, osmanlı'nın zayıflığını görünce istek üzerine istekte bulunmuş ve osmanlı'yı savaşa mecbur bırakmıştır. avusturya ile de anlaşıp nihayet osmanlı ile savaşa tutuşurlar ve sadrazam, özü kalesi'nin ruslar tarafından alındığını bildiren mektubu padişahın huzurunda okurken sultan birinci abdülhamid daha fazla dayanamayıp üzüntüden felç geçirir ve hayatını kaybeder.

  siyasî ve askerî mânâdaki başarısızlıkları kendi suçu mudur yoksa sistemin suçu mudur buna tarihçiler karar versin.

  maalesef ikinci abdülhamid'in zerresi kadar konuşulmaz bu padişah. tarihimiz bir bütündür ama biz ders almak yerine sürekli övünmekteyiz bir şeylerle.
  her neyse işte.
  ruhu şâd olsun. iyi kalpli, merhametli bir insan olarak geçer hep kitaplarda.
3 entry daha