şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
834 entry daha
  • brexit neden uzadı? çünkü o dönemin başbakanı theresa may uzatmak için başvurdu. neden başvurdu? çünkü ab ile vardığı anlaşmayı parlamentodan geçiremedi ve anlaşmasız brexit'e sebep olmak istemedi.

    anlaşmasız brexit'i neden engellemek istiyorlar? çünkü anlaşmasız brexit ingiltereye çok büyük zararlar verecek. düşünün ki edirne türkiye'den ayrılmaya karar verdi ve ayrıldı, ee şimdi ne olacak? birden bire edirneliler türkiye'nin geri kalanına gitmek için vize alması gerekecek, yurtdışına mal satmak istediğinde türkiye'nin avrupa ve diğer ülkeler ile olan ticaret anlaşmalarından yararlanamayacak oturup her ülke ile yeni anlaşmalar imzalaması gerekecek, ikameti edirne olmayanların durumu ne olacak? ikameti edirne olup o sırada mesela istanbul'da olanlar ne olacak? edirne'den emekli olup şu an ayvalıkta yaşayan emeklilerin maaşını kim ödeyecek? izmirdeyken hasta olan edirnelinin sağlık sigortası olacak mı? işte tüm bunlar anlaşma ile belirlenen şeyler.

    anlaşmasız ayrılık ingiltereyi yeni kurulmuş bir ülke gibi ortada bırakacak, halk açlıktan ve ilaçsızlıktan ötürü ölmesin diye ingiltere amerikanın, hindistanın, fransanın, japonyanın kapısını çalmaya başlayacak. tüm bu ülkeler hayrına ingiliz besleyecek değiller, diyecekler ki peki tamam seninle ticaret anlaşması yaparım ama şartlarım şunlar, işine gelirse. brexitçiler de buna çözüm olarak 0 gümrük vergisi, 0 gümrük kontrolü gibi şeyler öneriyorlar, bu defa da ingiliz üreticisi gümrüksüz mallarla nasıl mücadele edecek sorusu ortaya çıkıyor. dahası hadi ingilizler hadi gümrüksüz aldı dışarıdan malları, peki kendisi nasıl ihracat yapacak? mesele sadece vergi oranları da değil, bunun uyulması gereken standartları vs var. anlaşma olmadan bunların denetimi yapılamaz, denetimi yapılamazsa da ingiliz malları o ülkeye giremez. yani çok çok karışık bir mesele, büyük bir kaos ve sizce bu kaostan işçiler ve küçük şirketler mi karlı çıkar bol miktarda imkana sahip büyük iş adamları mı? anlaşmasız brexit'i halkın çoğunluğu istemiyor, brexit'in kendisini(anlaşmalı veya anlaşmasız brexit seçeneklerinin toplamı) ise halkın sadece yarısı istiyor.

    ha bu arada, ayrılık anlaşmasının kendisi gelecekteki ticari ilişkileri belirlemiş olmuyor, yeni ticari ilişkiler kurulana kadar geçecek süre için geçerli olan bir anlaşma bu. yani brexit sonrasında ingiltere tüm dünya ülkeleri ve ab ile masaya oturacak ve asıl anlaşmalar önümüzdeki 5-10 sene içinde yapılacak. ticaret anlaşmalarının yapılması çok uzun sürüyor, anlaşmasız brexit demek bu anlaşmalar yapılana kadar kaos demek.

    başlığı okumuşmuş, olm başlığı okumayın sadece altındaki entryleri de okuyun eğer anlamak istiyorsanız. yahu başlıkta brexit neden uzadı, anlaşmasızı engellemek isteyenler neden engellemek istiyor hepsi yazıyor.
56 entry daha