şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
26518 entry daha
 • eliska bebeğin çekya da sağlıklı olarak 2130 gr olarak doğabilmesi.

  21 nisan günü çekya da bi şehir olan vojtech'te bir adam eve geldiğinde eşi eva’yı bilincini kaybetmiş şekilde buldu. eşi hemen telefonuna sarıldı. helikopter ambulans gelip eva'yı hastaneye kaldırdı. beyin felci geçirmişti. tüm uğraşlara karşın eva öldü.

  *
  anne karnında 24. haftadan itibaren işitmeye başlayan, doğumla birlikte görmeye koklamaya başlayan ölene kadar ki süreçte tüm gördükleri hissettikleri ile benzersiz bir yaşam hafızası oluşan yaşadıklarına göre ve genetik alt yapısına göre kişilik düşünce biçimi geliştiren bir birey.

  eva'yı eva yapan beyni geri dönüşümsüz biçimde ölmüştü. bağlanan elektronik ölçüm cihazlarında her hangi bir elektriksel aktivite alınmıyordu. dopler usg de beyinde kan akımı yoktu. mezar içindeki bir beyin gibi tamamen nonfonksiyonel bi et parçası haline gelmişti. eva artık yoktu. ama görevi eva yı yani beyni yaşatmaya yarayan diğer organları ölüm hastane olduğu için hala yaşıyordu. o organlarla birlikte bir şey daha. henüz 300 gr olan bebeği.

  eva'yı makineye bağladılar. 3. 5 ay boyunca bebeğin anne karnında yaşamasını ve büyümesini sağladılar. bebek 2130 gr olarak sağlıklı olarak doğdu.

  kulağa kolay geliyor. makineye bağlandı. yaşadı. solunum cihazıyla solunumu sağla serumla besle olsun bitsin. ama durum gerçekte böyle değil. vücudumuz içten yanmalı bir araba motoru değil. benzini koy çalışsın dursun.

  mesela beyinde 0.5 gr ağırlığında bezelye tanesi büyüklüğünde bir orkestra şefi var. hipofiz. vücuttaki hemen hemen her olayı düzenleyen hormonların salınmasını sağlar. beslendin. insülin salınacak glikoz hücre içine girecek. vücut ısısı 0.5 derece arttı. terlenecek. terle su kaybedildi böbrek idrarı koyulaştıracak, tansiyon yükseldi düşürülecek, neler neler. abartı değil binlerce farklı senaryo ve her biri için verilecek farklı yanıt.

  beyin sapında solunum merkezi var mesela. anlık kandaki oksijen karbondiolsit düzeyini takip edecek. ona göre solunum sayımızı derinliği belirleyecek.

  vücut kendini koruyacak. kortizol adrenalin. bir sürü biyoaktif molekülle anlık takibe hızla gerekli yanıt verilmeye ihtiyaç var. üstelik birde içeride yaşayan ve sağlıklı büyümesi gereken bir bebek var. ki gebelik fizyolojisi çok farklı bişey.

  tüm bunların yapay olarak 3.5 ay boyunca taklit edilmesi, yapay olarak dışarıdan düzenlenmesi ve bebeğin sapasağlam doğabilmesi.

  insan gerçekten hayret ediyor.
  bunu işi başarabilen insan ile düğünde havaya silah atan insan nasıl olurda aynı tür olabilir.

  bebek eliska doğdu. annenin bedeni ameliyathaneden çıkarıldı. bebek anneliğini üstlenen teyzesine verildi. bedene verilen 3.5 aylık desteğe son verildi. aile eliskaya merhaba deyip eva yı uğurladı.

  iyi yaşa eliska bebek
7561 entry daha