şükela:  tümü | bugün
182 entry daha
 • vedat'ın ne yazdığından bağımsız katıldığım harekettir.

  peşinen önden edit vereyim:

  artık pek alkol tüketen birisi değilim, son olarak viski konusunda kendini çok eğitmeye çalışmış, uzun süre tadımlar yapmış, notlar çıkarmış, farklı farklı yüzlerce viski denemeye çalışmış biriyim. böyle keyif peşinde olmadığım anlarda da cin içen biriydim. peşin edit kısmı şu; bol miktarda rakı ve uzo tüketmişliğim de var elbette. ayrıca bu iki kardeş içkiyi de çok uzun süredir (+10 yıl) susuz tüketiyorum. ıyy rakı mı diye bir enrty yazmıyorum yani.

  velhasıl, arkadaşlar rakı "kötü" bir içkidir, kötü lafına kızmayın. ne aromatik derinliği vardır, ne üretiminde bir özellik vardır. sohbeti güzeldir, mezesi güzeldir, bunlar ok. zaten rakının sofrasız muhabbetsiz içilmiyor oluşu, çok seven bir çok insanın bile tek başına mezesiz rakı devirene "alkolik" gözüyle bakması da bundandır. rakının kendisi bir alkolik içecek olarak zevk verecek bir şeye sahip değildir. uzo biraz daha sıyrılmış durumda gibi görünür, temel sebebi de bizde tekel nedeniyle yıllarca yeni rakı'ya mahkum kalmış olma durumunun olması (ona da bok attırtmayanlar var.. evde etil alkole aroma atıp aynısı yaptım diyor sonra da laf atılınca deliriyor herif..) lakin buna rağmen uzo da öyledir. en bayılan barbayanni afrodit/evron, pitsiladi falan hep yumuşaklığı ile öne çıkan, daha kolay içilebilen rakılardır / uzolardır.

  dünyada tutulmamasının sebebi de budur arkadaş, bizim pazarlama beceriksizliğimiz falan değil.
  uzo da tutulmuyor dünyada, ama metaxa çok daha meşhur, bunu göz önünde bulundurdunuz mu? =)

  velhasıl, bütün bunlar demek değildir ki rakı içene bir kötü sıfat kazandırmak gerekir, alakası yok. isteyen istediği içmekte ve sevmekte özgürdür. lakin seviyoruz diye, bizim milli bir ürünümüz diye de gerçekleri perdelemenin, reddetmenin bir anlamı yok. adam olsaydık anadolu bira kültürüne sahip çıksaydık da bugün almanlar gibi bir bira derinliğimiz olsaydı.

  burada savunmayı yapmayı gerektirecek bir şey yok ki? varsa dünyada kabul görmüş alkollü içecek değerlemesine istinaden söyleyeceğiniz bilimsel şeyler, buyrun söyleyin - dm açık ahah isterseniz burdan yazın. merak ediyorum ne var savunulacak yanı bu söylenenlere karşı? yoksa kimse kimseye rakı içmeyin demiyor. "gerizekalı mesleki reaksiyon" vermenin anlamı yok.
88 entry daha