şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
840 entry daha
 • brexite kananlar cahilin önde gidenidir.

  1. ab herşeyden önce iktisadi bir birliktir. midesi kaldırmayan yallah sovyetlere.

  2. ab üyeleri üyelik harcı vermezler. koskoca almanya'ya fitre-zekat verdirmişsiniz... elbette kurumların düzgün işleyişi için üyeler ortak bütçe oluşturacaklar. ortak pazar inşallah-maşallah-haleluyahla yürümüyor değil mi?

  3. britanya 2016'da 13 milyar gbp katkı yapıp 4 buçuk milyar gbp yardım almadı. 23 milyar 156 milyon gbp katkı yapıp 11 milyar 793 milyon gbp yardım aldı. gov.uk

  4. ab'ye verdiğinden daha az alanlara net contributor deniliyor. yani bütçeye net katkı yapan ülkeler. britanya ab bütçesine net katkı yapan 10 ülkeden birisi.

  5. britanya hemen hemen her alanda olduğu gibi bütçe konusunda da istisnalara sahip. 1984'te thatcher avrupa ekonomik topluluğu ile britanya'nın katkısını müzakere edip rebate mekanizması üzerinde anlaşmıştı. bu mekanizma, britanya'nın haksız bir şekilde diğer üyelerin tarım gibi politikalarını (özellikle fransa'nın) sübvanse etmemesini garanti ediyordu. yani birnevi vergi iadesi sistemi. 2016'da 23 milyar 156 milyon gbp katkı vermesi gereken britanya, rebate mekanizması sayesinde 17 milyar 873 milyon gbp katkı yaptı. yani yıllık 5 milyar 283 milyon gbp kendi cebine kaldı.

  6. brexitçiler haftalık 350 milyon gbp'nin ab'ye gittiğini iddia ediyor. en ufak bir şeref-namus kırıntısı taşımadıkları için bu noktada da halka yalan söylüyorlar. britanya, rebate sayesinde 350 değil 250 milyon gbp haftalık net katkı yapıyor ab'ye.

  7. bu 250 milyon pound'un 90 milyonu, yardım olarak tekrar britanya'ya geliyor. yani haftalık 160 milyon pound bir katkı söz konusu oluyor.

  8. ingiltere merkez bankası verilerine göre brexit, ilk aşamada britanya ekonomisi üzerinde %2lik bir daralmaya sebep olacak. bu da haftalık 400 milyon pound bir kayıp anlamına geliyor. 400 milyondan 160 milyonu çıkardığınızda britanya'nın ab üyeliği sayesinde aslında haftada 240 milyon pound kârda olduğu anlaşılıyor. kim kimi sırtlıyormuş?

  9. haftalık 160 milyon ingilizlerin cebine bile kalsa, bunu tarıma, eğitime harcamayacaklar. ne olur yorum yapmadan önce muhafazakar hükümetlerin bütçe eğilimlerini takip edin. austerity politikaları yüzünden hiç olmadığı kadar insanın yemek bankalarına düştüğü ifade ediliyor.

  10. ticaret müzakerelerinde tuhaflık ab'de değil, britanya'da. ab'nin kurulduğu günden bu yana 4 temel, değişmeyen prensibi var: insanların, paranın, malların ve hizmetin serbest dolaşımı. britanya'ya diyor ki, bu özgürlükleri koru, ortak pazar da ticaret anlaşmaları da köpeğin olsun. ama brexitin en önemli sebebi insanların dolaşım hürriyeti olduğu için britanya bunu kabul etmiyor. ab'ye üye 27 ülkenin, kendisi için prensiplerini terketmelerini istiyor. hassiktir ya, bu nasıl bir kibirdir... norveç, isviçre, izlanda ve lihtenştayn ab üyeleri olmamalarına rağmen ab bütçesine katkı yapıyor her yıl... britanya da yapmaya devam ederse, ona da tanınacak bütün bu efta üyesi ülkelere tanınan özgürlükler.

  11. hiçbir bulgar vatandaşı ''yarın ingiltere'de yaşayacağım lan'' diyerek göç edemez. 90 günlük serbest dolaşım hakkıdır onun adı. 90 günden sonra, iş bulmadan, kendini geçindirmeden, sosyal güvenlik kurumuna yük olmadan değil britanya'da, diğer 26 üyenin hiçbirisinde y a ş a y a m a z s ı n! o kadar aptal değil hiçkimse. vergi vereceksin, ssk'ya kaydolacaksın, diğer bürokratik işlemleri halledeceksin, devlete yük olmayacaksın.

  12. hiçkimsenin dile getirmediği bir nokta var: dönemin başbakanı david cameron, 2016 referandumundan önce britanya'nın üyelik şartlarını tekrar müzakere etmişti. ab, britanya'ya çok daha fazla alanda özgürlük, istisna tanımıştı. yani referandumdan ab'de kalma sonucu çıksaydı bile britanya eski şartlarda üye olmayacaktı. yeni şartlarda üye olmaya devam edecekti. bu yeni şartlar altında britanya istediğinde serbest dolaşımı bile durdurabilecekti. (emergency brake) ama kibir abideleri kabul etmedi bunu.

  13. kimsenin ingilizlerin işini elinden aldığı yok. polonyalı muslukçular meselesini araştırınız. ingiliz lordların yapmaktan imtina ettiği işleri göçmenler yapıyor. bu videoda yıllardır britanya'da yaşayan portekizli bir kadının haykırışını duyabilirsiniz. ''yıllarca sizin çocuklarınıza baktım, yaşlılarınızın bezini değiştirdim. şimdi beni niye ülkeden atıyorsunuz? ben size ne yaptım?'' diyor. 45 yıldır ülkede yaşayanların oturum izni yenilenmesi başvurularının reddedildiğini söylüyor milletvekilleri... ne olur biraz empati. aşırı sağcıların argümanlarına kendinizi kaptırmadan bir saniye düşünün, acaba bir bit yeniği olabilir mi bunda diye.

  yararlı linkler:

  https://assets.publishing.service.gov.uk/…f#page=49

  https://www.bbc.com/news/uk-politics-48256318

  https://en.wikipedia.org/…european_union_membership

  https://fullfact.org/…hority-350-million-explained/

  https://researchbriefings.parliament.uk/…y/cbp-7886
53 entry daha