şükela:  tümü | bugün
75 entry daha
 • mensubu olduğum tarikat. öyle bir tarikattır ki:

  müritleri, korku ve umut arasında yaşarlar. başları, içine girmekten korktukları müstakil gecekondudan bozma evlerden ya da kalitesiz apartman dairelerinden; elli katlı, lüks residans dairelerine gidip gelir. fakir olmamak veya zengin olmaktır tüm hayalleri.

  müritleri, sermaye birikimi için evlenirler. evlilikteki eş seçimleri bekarken sahip oldukları yaşam tarzlarını korumak ve mümkünse de arttırmak üzerinedir. eşlerin çalışması ve sermaye artışını desteklemesi çok önemlidir.

  müritleri, küçükken kurdukları ama büyüyünce gerçekleştiremedikleri hayallerini somutlaştırabilmek adına çocuk yaparlar. çocukları genellikle tektir ve süperdir. her şeyi yapabilirler. bale yaparken matematik sorusu çözebilir, yüzerken akşamki piyano dersinin notalarını akıllarından geçirebilirler. çocukları muhakkak özel okula gitmeli, ingilizce dışında başka bir yabancı dili mutlaka konuşabilir düzeyde olmalıdırlar.

  müritlerinin bekar olanları, seks konusunda sıkıntı yaşarlar. seks mevzu bahis olduğunda onlarda, alt sınıfın umursamaz hoyratlığı, üst sınıfın ise istediği zaman erişebilmesini sağlayan parası ve imkânı yoktur. beyaz yaka oldukları ve kurumsal bir kimliğe büründükleri andan itibaren seksi, ikinci yaşam alanları olan sosyal medya üzerinden aramaya koyulacaklardır. kurumsal kimliklerine zarar vermekten korktukları için sosyal medya onların güvenli kerhaneleri olacaktır.

  müritleri, krizlerden çok çabuk etkilenir. çünkü tüketmek, onların yaşam tarzıdır. her gün içmek zorunda oldukları kahveleri, her yaz gittikleri tatilleri, binmeye ihtiyaç duydukları b segmenti arabaları ve evde yemek yapmayı çoktan unutmuş olmaları sebebiyle krizler, hep onları vurur.

  müritleri genel olarak mutsuz ve huzursuzdur. çoğunun küçükken hayal ettikleri bu değildir. bu muydu yani diyerek ömürlerini geçirir dururlar. bunun için mi okuduk onca yıl en sevdikleri hayat görüşüdür. onlarla konuşmaya çalıştığınızda hep şunu söylerler. "aslında basit ve sade bir hayat yaşamak istiyorum". hâlbuki yalan söylüyorlardır. istedikleri daha çok para kazanıp daha çok tüketmekten başka bir şey değildir.

  ekseriyetinin en sevdiği film shawshank redemption, en sevdiği kitap ise kürk mantolu madonnadır. her ikisinde de kaybettikleri değerleri bulurlar. birinde özgürlük diğerinde ise aşktır kendilerinde artık olmayan şey. ancak her ikisini de izlerken ve okurken büyük bir hastalığın içine atarlar kendilerini. o da umuttur.
70 entry daha
hesabın var mı? giriş yap