şükela:  tümü | bugün
82 entry daha
 • birden fazla boyutu olan olay:

  1) avrupa'da türk'e karşı nefret olmasa da genel bir önyargı mevcut. adamların şu ana kadar gördükleri ve kafalarındaki "türk" imajını besledikleri iki ana grup var: birincisi almanya'daki "alamancı" türkler, ikincisi de avrupa'daki türkiye düşmanlığı güden kürtler. ancak son 5-10 yılda yurtdışına göç kararı alan kalifiye türkleri görünce gerçekten şaşırıyorlar. balkan göçmeni sarışın türklere "but you don't look turkish" muhabbetinden bahsetmiyorum. istersen esmer bir türk ol ama oturup kalkmanla, iş çıkışı arkadaşlarına bir birada eşlik etmenle, ettiğin muhabbetinle çok şaşırıyorlar ve buzlar çoğu zaman eriyebiliyor.

  2) ırkçılık ve önyargı aslında bir avrupalı hastalığı. bunu yenemiyorlar, ama bu sebeple de en çok ırkçılıkla mücadele çabası da bu kıtadan çıkıyor. bu bir gerçek. iş yerinde pekala ırkçılığa veya ayrımcılığa maruz kalabilirsiniz ama genelde sizi savunacak yasalar ve sendika temsilcileri oradadır. yıpransanız da bir şekilde üstesinden gelebilirsiniz.

  3) iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batırmak da lazım. türkiye'de yaşayan türkler, kendi çevrelerindeki türkleri ne kadar seviyor acaba? türkler türkleri sevmezken, yabancıdan ne bekleyebilirsin ki? avrupa'da işi gücü yerinde olan normal türklerin arasında bile arıza tipler çoğunlukla. bu arızalar genel olarak: kurallara uymama, yasak yerlerde sigara tüttürme, bir araya gelip bağıra çağıra gülme, aşırı duygusal olma, herşeyi kişisel algılama, hemen parlama, çabuk sinirlenip karşı tarafı tehdit etme, kadınlarla düzgün ilişki kuramama, önüne gelen kadına asılma... bu böyle gider. bütün bu saydıklarım da "normal" diyebileceğimiz türk gruplarında yaygın olarak görülen sorunlar. bunlar yetiştiğin çevre ve aile kaynaklı olduğundan bir günde çözebileceğin sorunlar değiller elbette.

  avrupalı dediğin adam karakter olarak soğukkanlıdır, hesaplıdır, kurallıdır. senin şablona uymayan hareketlerini görünce senden uzaklaşır, ikinci üçüncü şans vereyim iyi bir abiye benziyor demez. yukarıda bir yazar yazmış, alman komşusuna kendisine gelen türk misafirleri tanıştırınca sadece ok filan demiş komşu. ırkçılıktan ziyade "niye tanıştırdı ki şimdi?" diye düşünmüştür de ondan. avrupa'ya gidiyorsanız eğer bizdeki gibi sıcak ilişkiler beklemeyin. hüsrana uğrarsınız.

  4) son olarak tarihi gerçekler. avrupalının kendisine konum olarak en yakın düşmanı 1.rusya 2.türkiye'dir. ruslar hakkında da atıp tutarlar, sevmezler vb. ama türkler bir de din olarak da farklı olunca iş tamamen değişiyor. türkler papa'nın birleşme çağrısı yaparak savaştıkları kavim. biricik konstantinapol'ü ele geçirip istanbul yapan kavim. atina, sofya gibi yakın yerleri demiyorum bak; roma'dan viyana'ya, oradan varşova'ya, hep osmanlılar korkulu rüya olarak anlatılagelmiştir. son dönemde de avrupa ile sağlıklı ilişkiler kuramamamız ve sürekli atarlanma halinde olmamız da bir başka neden tabi.
51 entry daha