şükela:  tümü | bugün
204 entry daha
 • kendi sınırları içinde rüya ülke olur ancak hiç turist gelmemesi lazım. yükseleni alçalanı çırpılanı ne varsa silme başak olan ben, başak olan oğlum ve dahi 19 eylül doğum günü itibarı ile felis melis astrolojiye göre başak olan kedimiz de dahil 3 kişilik pür başak mikro-devleti olan bizim eve bakarak söylüyorum bunu. kavga dövüş hırgür sıfır evde. herkes sakin, yapıcı, çözüm odaklı. her konuda full diyalog politikası işliyor (kedi dahil), her konuda üzerinde tam katılımla anlaşılmış kurallarımız var (kısmen kedi hariç) ve uyulmazsa yaptırım geliyor. o yaptırımda da ayrıcalık yok, sistem herkese eşit mesafede ve adil. misal kedinin kumunu temizlemek benim görevim. unutur atlarsam, sembolik olarak banyo paspasının ortasına 1 adet 2 cm'lik kaka bırakıyor. 5 santim değil, 2 pıt değil. koç burcu bi kedi olsa veya akrep veya kova ne bileyim, gider beyaz koltuğun ortasına sıçardı belki. başak olduğu için protesto kakasının bile boyutu ve yeri belli, bir nizamı var.

  §§§ disiplin başaklıkta!!! §§§

  ültimatomu alır almaz derhal kumu temizliyor, paspası 90 derecede 2.5 saat yıkıyor ve sorumluluğumu vaktinde yerine getirmediğim için kedi beyden özür dileyerek tekrar unutursam sıçabilsin diye temiz paspas seriyorum. veyahut bilgisayar oyunu, abur cubur, dışarıdan yemek gibi şeylerin takvimi var. örneğin her market alışverişinde oğlum istediği 1 adet abur cuburu alabilir. cips, kola ve jelibon hariç sınırlama yok, bıdı bıdı yok, dün olurdu bugün olmazdı yok. geçen haftaki alışverişte bunu dondurma olarak kullanmışken benim kasada meşgul oluşumu fırsat bilip bi de sakız geçirmiş, ben fark etmeden paketi de açıp ağzına bi tane atmış orada hemen. durumu fark edince sakin sakin üzerinde anlaştığımız kuralımızı hatırlatıp 3 migros abur cubursuzluk cezası öngördüğümü belirttim. öyle vırık cırık kızma bağrışma yok.

  §§§ diyalog başaklıkta!! §§§

  adil mi sence de uygun mu bu ceza diye fikrini sordum, adil bulmazsa uygulamam. tamam adil anlaştık dedi ve konu kapandı. bir sonraki alışverişte kendi kendine -anne ben dondurma alayım! ama dur alamam daha 2 tane cezam kaldı deyip ben hiç ağzımı açmadan makarna seçmeye devam etti.

  §§§ adalet başaklıkta! §§§

  ha hiç mi yalan dolandırma olmuyor, tabii ki oluyor. bunun için de yalan yok bölgesi var. bu bölge salondaki halımızın orta kısmı. o bölgede kendiliğinden bildirilip özür dilenen kabahatlar için ne kadar büyük olursa olsun kızmak yok. kullanımı şöyle: misal bununla oynama kırılırsa çok üzülürüm dediğim bir şey var. ben işten gelmeden onunla oynayıp kırmış. görürsem küplere binerim. işten gelir gelmez elimden tutup anne yalan yok bölgemize gidebilir miyiz diyor. gidip halının o bölgesine oturuyoruz. böyleyken böyle oldu diye anlatıyor. bu durumun bir daha tekrarlanmaması için ne yapabiliriz diye fikir teatisinde bulunuyoruz, kırılanı nasıl onarırız onu planlıyoruz ve konu kapanıyor. neaaa diye yarım metre zıplayıp tren düdüğü gibi öte öte evde turalayacağım bir şey bile söylese yalan yok bölgesinde söylediği için kızamam, anlaşmamıza aykırı. uymazsam bana da ceza var zaten, 1 hafta sigara içemem ve cumartesi o babasına gittiğinde dışarı çıkamam. bir kez oldu zaten kös kös evde oturdum arkadaşlarım buluşurken.

  §§§ eşitlik başaklıkta! §§§

  kişisel alana, özgürlüğe saygı sonra çok önemli. kedi gardropta yıkanmış ütülenmiş kıyafetlerimin üzerinde yatmaya bayılıyor. kıyafetlerim siyah, o da siyam olduğundan leş gibi görünüyor. ona daha çok sevebileceği bir yer ayarlama konusundaki çeşitli girişimlerden sonra bu tercihine saygı duyarak kıyafetlerin üzerine örtü koymaya başladım. böylece bizden sıkılıp yalnız kalmak istediğinde o dolaba girip istediği rafta yatabilirken ben de işe chewbacca gibi gitmek zorunda kalmıyorum. keza her akşam yemek banyo ödev işlerini bitirdikten sonra yarım saatlik anne zamanı uygulamamız var. bu yarım saatte kahvemi alıp balkona çıkıyorum ve sistemi kapatıyorum. bu sürede anne vırt baksana anne zırt baksana miyav kalk oraya ben oturayım yok. benzer şekilde cuma akşamları da parti akşamı uygulamamız var. haftada 5 akşam her tür analog oyun ok ama ps yok, tablet/pc oyunu yok, ne yenileceğine, kaçta uyunacağına, gezmeye gidilip gidilmeyeceğine ben karar veririm, komutan benim. parti akşamında ise komutan oğlum. evde isterse 8 tencere yemek olsun, canı onlardan istemez de sipariş verelim derse veririz, 3 gündür uyumamış olsam da lunaparka gidelim derse gideriz, evde kalmak isterse de ps, pc tablet oynamak serbest ve süre sınırı yok, vay çok oynadın yeter, vay yatma saati geldi bıdı bıdısı yok.

  §§§ özgürlük başaklıkta! §§§

  bunlardan yola çıkarak bir başak devletini hayal edersem,

  - doğrudan demokrasi işler, ülkenin %98'i hemfikir olana kadar hiçbir şey yasalaşmaz. bunun için bir onlayn yasa portalı oluşturulur ve her öneri için 8 aylık yeni yasa tasarısı konusunda bilgilendirme ve tartışma süreci işler. bu sürede öneri gözden geçirilip güncellenir. süre sonunda %90 üzeri çoğunluk sağlanır ancak tam mutabakat sağlanamazsa muhaliflerin bir deneyip değerlendirmesi için +6 aylık geçici yasa uygulama denemesi yapılır. %98 onayladığında öneri yasalaşır. ülke çok büyük olursa özerk yerel yönetimler kurulup o bölgeyi ilgilendiren kararlarını kendi kendilerine alabilirler. başak devletinde oylamalardan önce mıy mıy mıy bir kararsızlar grubu olmaz, başak burcunun kararsız izotopa bile tahammülü yoktur.

  - oy verme yaşı 6'dır. ancak hangi yaş gruplarının hangi konularda oy verebileceği konusunda düzenleme vardır.

  - suçlular kimse yakalamadan kendileri hapishaneye gidip hücreye girer ve içeriden kilitleyerek duruşmayı beklerler. polise gerek olmaz.

  - mahkemeler ceza konusunda suçlunun da onayını almadan kararı kesinleştiremez. olur da mahkeme hata yapıp suça oranla daha hafif ceza öngörürse suçlu başak vatandaş buna itiraz edip gözden kaçmış aleyhine delillerin tekrar incelenmesini ister zaten.

  - suç dediysem yasak yere park etmek, geri dönüştürülebilir çöpleri ayırmamak gibi şeyler olur, her şeyi bıt bıt bıt diyalogla halleden bir toplum olacağı için kavga dövüş cinayet yaşanmaz, hürriyetin üçüncü sayfası ilginç kapı tokmakları veya ikea billy kitaplık hack'leri gibi şeylerle dolu olur.

  - söz senettir bu arada, verdiği söze riayet etmeyerek veya yalan söyleyerek başkasını zarara uğratan zararın boyutuna göre sosyal hizmetten persona non grata ilan edilmeye, doğudaki komşumuz aslanların veya batıdaki komşumuz terazilerin ülkesine sınır dışı edilmeye kadar uzanan çeşitli yaptırımlara maruz kalır.

  - ülke düzenlidir ve her koyulan yerinde kalır. 21 yıl önce geldiğinizde orada çöp kutusu varsa, bugün orada yine çöp kutusu olur. orada çöp kutusu olmasına gerek kalmayan bir durum gerçekleşmişse bu yine doğrudan demokrasiyle oylanıp kabul edilmiş demektir ve bu değişiklik resmi gazetede yayınlanır, ayrıca her vatandaşa tek tek email atılır çünkü orada çöp kutusu olduğunu bilen bir başak vatandaş oraya gidip çöp kutusunu bulamazsa o yumiş yimiş barışçıllığından eser kalmaz, cinnet geçirip kendini ve dahi o sokağı yakabilir. şaka değil, selobantı olması gereken çekmede bulamadığımız için birbirimize sarılıp hıçkırarak ağladığımız akşamlarımız oluyor bizim.
19 entry daha