şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • ahzab:33'ün bizzat muhatabı olduğu hz aişe de ordu kumanda etmiştir. gününün siyasetine katılmış, muhalefette ve ittifakta bulunmuştur. insanların islam ve ilim öğrenmek için başvuru kaynağı olmuştur hala da öyledir. peygamberin kızları ve kız torunları da aynı şekilde devamlı aktif hayatın içindedir.

  yermük savaşında geri çekilen orduyu taşlayarak tekrar savaş meydanına döndürenler de aha bu güya evlerinde oturan müslüman kadınlardır. okuyun bu savaşın nasıl kazanıldığını. kadınların orduyla beraber nasıl cihat ettiğini.

  ayet günümüzde geçersiz falan değildir. peygamberin hanımına farz kılınan, müslümana sünnettir.

  peki neymiş o sünnet?

  işiniz gücünüz gezip tozmak kendinizi göstermek ilgi toplamak düşman çatlatmak olmasın. fikir olsun icraat olsun amel olsun. boş iş olmasın diyor ayet. bu çok açık. ayetin başını alıp sonunu atmayın. ayetin evde oturmayı neye karşılık öne sürdüğü esas önemli olan noktadır.

  onun dışında ahzab 34 ile mesele zaten açıkça sonuca bağlanır. elmalılı meali:
  "oturun da evlerinizde okunan âyâtullahı ve hikmeti anın, şübhe yok ki allah, lâtif, habîr bulunuyor"

  gezip tozma oku düşün anla, hatta tartış ilim öğren felsefe yap diyor bu iki ayet. gayet net, tertemiz. kadınlara 1500 sene evvel verilen mesaja bak.

  aksine bu ayetlere göre islama göre kadına en çok yakışan meslek öğretmenliktir, akademisyenliktir belki de??!

  sonra da bu mesajı keserek biçerek çarpıtarak alıp ortada kadınları eve hapsetmeye çalışan mutaassıp andavallara bak.

  kuran zaten tekrar üstüne tekrarla bilmem kaç yerinde kız çocuklarını öldürmeyin kız çocuğundan utanmayın diye adamın kafasına bu yüzden vurup duruyordu: toprağa değil evlere gömelim diye öyle mi?? ne yaman çelişki.

  yok bak, ben de inançsız biri olsam bu andavallara bakıp şüphemde ve muhalefetimde daha da derinleşirdim. çok iyi anlıyor ve empati kuruyorum. çünkü ben de kadının gömülmemesini, kadının özgürleşmesini isteyen taraftayım.

  ama nasıl anlatacaksın işte. bulabildiğim en iyi yöntem, ayetlerin ilk muhatap olduğu kişilerin yaptığı icraatleri göze sokmak işte.
100 entry daha