şükela:  tümü | bugün
72 entry daha
 • susamam şarkısında en beğendiğim bölümü seslendiren rapçi.

  "ol ister sistem. hiç çiğ sığ birey"

  beğenmemim en önemli sebeplerinden biri de, müziğe kattığı şu "ey" kısmı.

  senelerdir türkçe rap müzikte kullanılan, niggalardan çalıntı, türkçede hiçbir anlamı olmayan "yo" sözcüğü yerine getirilebilecek en iyi türkçe söz. en azından kulaklarım şu ana kadar daha iyi bir alternatif duymadı.

  kendisinde "rapçi anadolu dervişi" havası var.

  rap müziği dinlemeyen biri olarak sana puanım 10 aga b!

  edit: burada kulağa yabancı gelen "yo" kelimesindense türkçe ey hitabını duymak hoşuma gitti. kendisine sormadım "aga b sen bunu türkçe mi ingilizce mi kullanıyorsun?" diye ki sözleri osmanlıca ve öztürkçe kelimelerle dolu lirikleri özellikle böyle seçilmiş. "naptin kanks gel gidelim popi mekanlarda edelim dans" tarzı bir lirik olsa yine derim ki haklısın. adam özellikle osmanlıca ve öztürkçe kelimeler seçip dili etkin şekilde kullanıyor. "ey! ya boğul ya doğ" diyor, öbürü de kalkmış diyor ki "yabancı rapçiler diyor ki ey!". yok yavrum diyorlar ki; hey! ya da ayy! telaffuzda you olmuşsa yo, hey de olmuş ey. "ayy" var yine bu liriklerde, bu hitabı da sıkça kullanıyorlar. sonuçta adamlar kendi dillerini katletmiş.

  gelelim türk diline. türkçede o kadar çok şarkı ve şiir var ki ey hitabıyla; "ey şehit oğlu şehit" diyor mesela mehmet akif. eğer burada 50 cent'ten falan bir esinlenme yoksa sanırım bu cümle türkçe. tabi sizin onayınız çok önemli(!) ne türkçe ne ingilizce bilip ahkam kesene ne desen boş da neyse. sonuç itibariyle kulağa ey mi türkçe yo mu, özellikle rap dinlemeyen biri için? basit... bir de kalkmış hakaret ediyor tanımadığı insana. sadece düşüncemi ifade ettim. ben rap hiç dinlemiyorum, bunu bu şekliyle dinledim, böyle hoşuma gitti. sana ne!!!? tepkiye bak küfretmişim sanki. ayıptır ya!
19 entry daha