şükela:  tümü | bugün sorunsallar (8)
7038 entry daha
 • az önce yazmıştım ama çok doluyum, editlemek yerine yeni bir entry gireyim.

  eğitimin içine ediliyor. şu an abartmıyorum, bilboard'ların %99'u özel okul reklamlarıyla dolu. bu bir devlet için utanç kaynağı olmalı ama olmuyor neden acaba? devlet okulunda sınıf mevcudu 42 (kızımın sınıfı öyle). müfredata saçma sapan konular, gündemler alınıyor. kaçayım diyorsun özel okul 30 bin. altına yapıp üstüne oturmaktan başka çare kalmıyor.

  bakıyorsun her taraf imam hatip orta okulu, imam hatip lisesi. neden? dünyada bu sistemle bir yerlere gelmiş ülke var mı? bir yerde okumuştum, dünyanın bütün dinleri bir araya gelse bir aspirin'in başarabildiğini başaramaz diye.

  neden bir sürü gereksiz üniversite açılıyor? nitelikli işsizlik. çaresiz gençlik. daha en baştan biatçı nesil isteniyor. daha sonra onların da ekonomik anlamda iplerini eline alacaksın ve fazla sorgulamasına, didiklemesine müsaade etmeyeceksin.

  bunlar belki ekonomik kriz başlığı altına yazılacak şeyler değil ama amaçlanan, planlanan bir toplumun hamurunu istenen kıvama getirmenin en kolay yolu ekonomik anlamda zayıflatmaktır. güçleri yetseydi sosyal medyaya da yasak koyacaklardı, denediler, yemedi.

  taa 100 yıl önce modern dünyaya entegre bir ülke olan türkiye, 100 yıl sonra, 100 yıl öncekinden kötü durumda. üstüste en beceriksiz yöneticiler gelse bu hale sokamazlar. bakın isteseler sokamazlar. beceriksizlik başka şey, art niyet başka şey. amerika yönetse bu denli zarar veremezdi bu ülkeye. ya da belki de abd yönetiyor başkasının kuklalığında.

  daha önce de kriz gördük. 39 yaşındayım. 90'larda işi bileni başa getirince alınan önlemlerle kriz aşılırdı. şimdiye bakıyorsun, işler boka sardıkça içinden çıkmaya çalışacağına daha çok boka sarıyorsun. dünyada hangi normal ülkede baştaki adam, ekonominin e'sinden anlamayan damadını ekonomiden sorumlu bakan yapar? bu damarları tıkalı birine daha çok katı margarin yedirmek değil de nedir?
415 entry daha