şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
5 entry daha
  • 4 kuşak önceki dedem, bunu soran orospu çocuğunun dedelerinin yaptığı gibi; topukları götlerine vura vura kaçmak yerine, okuduğu galatasaray lisesi'ni (o dönemdeki adı mekteb-i sultani) bırakarak savaşa katılmış.

    toplumun o dönemdeki eğitim seviyesin göz önünde bulundurduğumuzda (ki galatasaray lisesi şimdi bile prestijli bir okul), gayet rahat bir şekilde avrupa'ya kaçabilecekken, ya da bazı sümsükler gibi saklanıp, kaosun içinde kendi çıkarları peşinde koşabilecekken, ülkesi için savaşmış ve dizinden vurulmuş.

    daha sonra, ailesinin olduğu adapazarı pamukova'ya dönerek çiftçilik yapmış ve çocuklarını büyütmüş. dedemin de aralarında bulunduğu çocuklarından kız-erkek ayrımı yapmadan hepsini okutmuş. o çocuklar, cumhuriyetin ilk döneminde, para pul için değil ülkeleri için çalışan ilk aydınlık nesil oldular.

    ailemin anlattığına göre; dedemin babası ben doğduktan sonra ölmüş, beni görmüş ama ben hatırlamıyorum. ve büyük ihtimalle (bak burası önemli, karşılaştırmayı buradan yapacaksın sayın hanedan torunu), yapması gerekenleri yapmış olmanın huzuru ile ölmüştür. senin ecdadından, yapması gerekenleri yapmış olmanın huzuru ile ölen son kişi kim acaba?
400 entry daha