şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
1544 entry daha
 • özellikle saldıran taraf olduğunuz savaşlarda attrition en sinsi düşmandır. eğer reinforcement hızınız, attritiondan raha yüksekse askerlerinizin heba olduğunu farketmezsiniz. manpowerınız dibe vurur.

  attritionın en önemli sebebi ordunuzun büyüklüğüyle bulunduğunuz bölgenin supply limiti arasındaki fark. generalinizin manevra kabiliyeti varsa bu aradaki farkı yok sayabilir veya azaltabilirsiniz.

  ancak bunun dışında iklim şartları, kuşatmalar ve savaştığınız ülkenin düşmanlarına karşı uyguladığı ek attritionlar da asker kayıplarına yol açıyor. bu etmenleri generalinizin manevra kabiliyeti azaltamıyor. bu nedenle eğer düşman topraklarında savaşıyorsanız daha fazla attritiona maruz kalmanız kuvvetli bir ihtimal.

  mesela düşman kalesini kuşatırken, ordunuz supply limitten daha küçük olsa bile ek attritiona maruz kalıyorsunuz. ancak siz kaleyi aldıktan sonra düşmanınız kaleyi kurtarmak için tekrar kuşattığında bu ek attritiona maruz kalmıyor. veya siz düşman topraklarını yağlamayarak ilerlediğinizde sebep olduğunuz devastation nedeniyle işgal ettiğiniz alanlarda supply limiti azalırken, geride bekleyen düşmanınız bundan etkilenmeyebilir. düşmanınız herhangi bir şekilde topraklarında bulunan ordunuza ek attrition uygulayacak modifierlara sahip olabilir ama siz kendi topraklarında bekleyen düşmana ek attrition uygulayamazsınız.

  defansive idea veya bazı national idealar hem aldığınız hem de verdiğiniz attritionı değiştirebilir. mesela yukarıdaki entryde orta asya örneği verilmiş. horde ideası daha oyunun başlarında daha az attritiona maruz kalmayı sağlıyor. bu nedenle orta asyalı bir düşmanınız sizden daha kalabalık gezebilir.

  unutmayın attrition yüzde ile zarar verir ve bir ordu en fazla %5 attritiona maruz kalabilir. bir bölgedenin supply limitinin düşük olması ek attritionların da kuvvetli olmasını sağlar.

  attritiondan korunmak için düşman ordusunu kendi topraklarınızda karşılayabilirsiniz; düşman topraklarında geçtiğiniz yerleri işgal ederek ilerleyebilirsiniz; kale kuşatmalarında etkisi olmayan atlıları kuşatmalarda kullanmayarak attritiona maruz kalan asker sayınızı azaltabilirsiniz, hatta kuşatma bonusu vermiyorsa kuşatmalarda çok büyük ordular kullanmayın; iklim şartları ciddi oranlarda attritiona sebep olur buna dikkat edin.

  attrition ihmale açık bir etken olduğu için coğrafi şartları göz önüne alarak hareket etmeniz bu etkileri asgari seviyeye indirmenizi sağlayacaktır.
18 entry daha