şükela:  tümü | bugün
40 entry daha
 • yazı uzun olmuş, özet geçeyim; iki veya daha fazla çocuğunuz varsa muhakkak alın dediğim araç. (grand picasso için konuşuyorum)

  merhaba canlarım ciğerlerim, 2015 model volvo s60 aracını satıp aynı paraya 2014 grand picasso almış birisi olarak kendimi ferrarisini satan bilge gibi hissediyorum, baştan belirteyim, üstüme gelirseniz ağlayabilirim.
  efendim önce volvo konusunu açayım; ikinci çocuk gelince az geniş bir arabaya geçelim dedik ve clio dan inip s60 a bindik. ve fekat kendimize işkence ediyormuşuz azizim. evet volvo çok hoştir ama benena! çocuklar büyüsün on, on üç yaşlarına gelsinler o zaman alırız. anladım ki küçük çocuklu aileler için mpv araçlar adeta zorunluluk. evet s60 kullandıktan sonra teneke gibi bir hissiyat oluyor ama üç ayın sonunda alıştık ve çok da memnunuz.

  araç hakkında bilgi vereyim; bu aletler ilk etapta etg6 şanzıman ile geldiler, eski tip robotize şanzıman. vites geçişleri hunharca hissettiriyor. 2015 ve sonrasında eat6 ve şimdi sanırım eat8 şanzıman ile çıktılar. bunlar tork konvertör cinsinden vites geçişi konforlu olan oyuncaklar. ancak aynı zamanda yıl yükseldikçe donanım da maalesef kırpıla kırpıla kuşa dönmüş durumda. benim 2014 etg6 aracımda tüm donanımlar varken (otomatik park etme, geri görüş, vs) son modellerde ön park sensörü bile yok. sanırım ötv arttıkça alması imkansız olmasın diye boş isteniyor araçlar.

  yol tutuşu cüsse ve yüksekliğe göre tatmin ediyor. tork da yeterli; 115bg araç ne kadar güç verebilirse gücü de o kadar. süspansiyon bana göre çok iyi, arkada çocukların beyni turşuya dönmüyor çukur ve tümseklerde.

  içi oyuncak dolu; kullanışsız da olsa navigasyon, bol seçenekli media player ( dahili jukebox, playlist tanıma ve oynatma) üç farklı kadran tema, say say bitmez. yeni modellerinde apple carplay de var sanırım.

  ancak müzik keyfi konusunda maalesef tırt ; hem ses sistemi tatmin etmiyor (hoparlör probleminden çok ses kartı iyi değil gibi, bazı ayarlarda bazı şarkılar çok iyi oluyor çünkü. ama tümü aynı hissiyatta olmuyor, tam anlatamamış olabilirim), hem de bagaj sedan gibi ayrı bir bölgede olmadığı için arka tekerlek ve bagajdaki eşya sesleri araç içinde gürültü yapıyor. bagaja koyduğum her eşyayı lastik kanca ile sabitlesem de yetmiyor yüksek hızda araç içi gürültü çekilmez olabiliyor.
  mamafih trim kalitesi ortalama fransızların çok üstünde; evet güneşlikler ses yapıyor ama bunun da sebebi büyük camı gölgelemek için hem perdeli hem katlanır olmasından.
  bir bayiye gidip son model renault koleos'a binin bir de 2014 grand picassoya; o renault'un direksiyon yanındaki teyp kumandasının plastik kalitesi... neyse bir şey demiyorum.

  büyük ön cam, cam tavan ile birlikte inanılmaz ferah hissettiriyor. minik bebeğinden ötürü yolculukları arka koltukta geçen anneler için bulunmaz hint kumaşı.

  sürücü ve yan koltuk hariç diğer koltuklar katlanınca düz bir zemin oluşuyor ve 120x210 luk şişme yatak ile içinde yatılabiliyor. tavanı da açıp yıldızları seyretmek mümkün. bu hafta sonu denedik. iki çocuk ve iki yetişkin uyuduk. büyük oğlan ayak ucunda yattığından çok rahattı. ufaklık ara ara sıcaktan ve şişme yatağın çukurlarından rahatsız oldu ama beklentimizin çok üstündeydi. kapı tarafları daha da geniş olduğu için battaniye vs dürtüp yattığımız yeri daha da geniş tuttuk. bu paragrafı yazdım, çünkü çadır kampı yapıyoruz ailece ve hafta sonları tek gece için çadır kurmak zahmetli olabiliyor. böylesi çok pratik ve son bahar gibi serin bir mevsimde çocuklar üşümeden yapabileceğiz sanırım.

  daha sayılacak çok şeyi var bence. iki farklı usb girişi, üç yerde 12volt soket ve ayrıca 220 volt priz. bu 220 volt priz harika bir olay, her ne kadar 0,8amper de verse iş görüyor.

  ön koltukların altında saklama gözleri var ve gayet büyükler, orta konsolda da koca bir dolap var. evet dolap diyorum çünkü isterseniz çıkarıp evde filan bırakabiliyorsunuz, tuhaf bir şey. vites kolda olduğu için bacaklarınızı yanlara gere gere oturabilir; dar yerlerde sürücü kapısından çıkmanız gerekirse zorlanmadan yana kaykılabilirsiniz.
  arka koltuklarda da ayak basan yerin altında sağda ve solda saklama gözleri var. ilk yardım seti, ıvır zıvır sığıyor.

  üç koltuk bağımsız olması da çok güzel. mesela bagajda yer kazanmak için çocukların oturduğu sağ ve sol koltuklar önde, hanımın oturduğu orta koltuğu arkada ayarlayabiliyorsunuz. üstelik sırt açısı da değiştirilebiliyor.

  üçüncü sıra koltuklar bagajın altında, açması çok pratik, açınca o koltukların katlı iken kapladıkları yer saklama gözüne dönüşüyor ve küçülen bagaj hacminde yer sağlamaya yardımcı oluyor.

  daha kim bilir saymayı unutuğum ne özellikleri vardır.
  ha yakıt benimkinde ortalama 6,6 lt. genelde sakin kullanırız ve muhakkak bir miktar yüklüdür. forumlarda 5,8 ortalama görenler var ama bilemiyorum altan. belki motor yazılımı yenidir; enjektörler daha iyi çalışıyormuş güncel yazılımla. bilahare serviste yaptıracağım.

  böyleyken böyle dostlar. neden tutulmuyor bu arabalar derseniz size cevabını vereyim; öküzlükten. şekil yapacağım diye sedan araba alan 3-4 çocuk babası insanlar olduğu sürece bu arabalar tutulmaz. ben iki çocukla bile yaptığımın eşeklik olduğunu düşünüyorum, adam hem annesi, babasıyla yaşıyor, çoluğu çocuğu var, hem de c segment sedan araca biniyor. işte bu yüzden tutmaz.