şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
1180 entry daha
 • toplu konutta yaşamayı bilmek.

  mesela gecenin bir yarısı duş almamak. bundan bahsettiğimde birçok arkadaşım itiraz etmişti ama yazılı olmayan bir kuraldır. gece 2-3te o duşa girilmez. sessizlikte en üst kattaki ses bile en alta gider ve kimseyi rahatsız etme hakkımız yok.

  mesela asansörde, tuvalette sigara içmemek...

  mesela ped/saç/kağıt gibi atıkları tuvalete atmamak...

  mesela gece yarısı zil çalmamak... (zorunluluk halleri haricinde) insan evine bile anahtar sesi komşuyu rahatsız etmesin diye hırsız gibi giriyor. ama bazı medeniyetsizler bağır çağır zillere basıp paldır küldür merdivenleri kullanıyor.

  mesela merdivenlere su/süt koymamak... kediler onları deviriyor. mermer merdivenlerin kayganlaşmasına neden oluyor. ki birkaç sene önce kış mevsiminde dökülen süt buzlaşmıştı ve 70 yaşındaki komşumuzun kayıp düşmesine sebep oldu.

  mesela evcil hayvanını ortak kullanım alanlarına bağlamamak...(çatıya bağlayan gördü bu gözler). yine aynı evcil hayvanın bahçedeki ortak alanlarda tuvaletini yapmaması... (hayır poşetle de toplamıyor, kaldı ki çocuklar için yapılmış çimlik ağaçlık özel bir alan, kimsenin köpeği için değil...)

  mesela başkasının da yaşadığını bildiğin apartman bahçesine/girişine/merdivenine küstüğün sevgilinin spreyle yazılar yazmaması... buna engel olabilmek... en azından böyle tiplerle sevgili olmamak...

  mesela hafta sonu sabah 8e çocuğuna piyano dersi aldırmamak...

  mesela özel günler (nişan olur, doğum günü olur, yılbaşı olur,...) hariç gündelik hayatta son ses televizyon, müzik açmamak...

  mesela gece 1de amfiye elektro gitar bağlayıp nota çalışmamak...

  mesela çöpünü, ayakkabını kapı önüne koymamak...

  mesela komşunun camı açıkken veya çamaşır asmışken örtü/halı vs silkelememek... (bu birçok yerde yasak gerçi)

  mesela balkondan aşağı sigara külünü, izmaritini atmamak...

  mesela otoparkta ‘biz senin gibi bir komşuyu hakedecek ne yaptık? bizim için fazlasın...’ dedirtmeyecek şekilde park etmek. (çapraz parkı geçtim, geçişe müsade vermeden tam orta yere park edenler gördüm defalarca, sahiden biz bu üstün ırk komşuyu hakedecek ne yapmış olabiliriz?)

  mesela otoparka kendi 2 arabanı koyduğun yetmiyormuş gibi gelen misafirlerinin arabalarını da park ettirmek...(tek araba kuralımız var normalde, ki alan kısıtlı ise böyle bir kural dahi konmadan insanın kendisinin düşünmesi lazım)

  mesela mesela mesela... örnekler çoğaltılır.

  toplu yaşama adapte olamıyorsanız müstakil eve çıkabilirsiniz. ama beraber yaşama konusunda ısrar ediyorsanız karşınızdakini de düşünerek hareket etmek zorundasınız.

  bonus: evinizi yakmamak... (sitedeki bloklardan birinde oldu bu, giriş kat evini ateşe vermiş, son dakika kurtardılar. adamın savunması ‘niye müdahale ediyorsunuz? yanıyorsa benim evim yanıyor size ne kardeşim?’

  ...
108 entry daha