şükela:  tümü | bugün
131 entry daha
 • ilhami durmuş - iskitler

  türk tarihiyle alakalı çok değerli bir çalışma. ilhami hoca'nın cnn'de hulki cevizoğlu ve pelin çift ile bir programı var. onu da izlemenizi tavsiye ederim. bizzat türkmenistan, kırgızistan gibi ülkelere gidip pazırık kurganları gibi tarihe ışık veren kurganları gezmiş, bir çok arkeolojik kazılarda bulunmuş çok değerli bir akademisyen.

  mark mazower - hitler imparatorluğu

  hitler almanya'sını anlamak için. yanlı elbette ama en azından genel hatlarını öğrenebiliyorsunuz. "hitler hobi olsun diye yahudi polonyalı kadınların yüzlerine kezzap döküyordu" gibi safsataya benzer şeyleri "evet kesin öyledir" deyip geçin gitsin.

  çirkin rus - victor lasky

  sovyetler birliği'nin kruşçev dönemi dış siyasetindeki başarısızlıkları anlatan bir kitap. sovyetler birliğinin stalin sonrası kruşçev'in ilan ettiği "barış içinde birlikte yaşama" sloganıyla başlayan dış yardımlarının nasıl işe yaramadığını anlatıyor. eşitlikten bahseden sovyetler birliği ülkelerine giden gana, senegal vs. afrikalı öğrencilerin yaşadıkları ırkçılık anlatılıyor. kitap kesinlikle yanlı bir dille yazılmış. ancak size pencere açıyor, detaylı araştırmasını yaparak güzel bilgilere ulaşabilirsiniz.

  `eski roma yaşantısında bir gün - hilary j. deighton`

  bu kitaptan o kadar çok şey öğrendim ki anlatamam. 80 sayfa ama araştırma yaparak okuyacağınız için 800 sayfalık bilgiyle doluyorsunuz. örneğin; romalılar insula denilen evlerde yaşıyorlar. hemen insula nedir araştırıyoruz. toga veya tunik giyiyorlar. hemen araştırıyoruz toga nedir? böyle böyle kafamız dolup taşıyor.

  sovyet mutfak sanatı - anya von bremzen

  sovyet dönemini anlatan güzel kitaplardandır. içerisinde çok fazla anektod bulursunuz. eğlenceli ve akıcı bir şekilde sovyet sokaklarında, karne ile ekmek alırken kuyruklarında ve evlerinde gezersiniz. dikkat: lahana içerir.

  gazap üzümleri - john steinbeck

  bu roman 1929 büyük buhran adı verilen ekonomik krizin amerikan halkı üzerindeki etkilerini anlatıyor. great depression belgeselini izleyebilir, basit bir araştırmadan sonra bu kitabı okuyabilirsiniz. örneğin; krizin kadın erkek ilişkilerine etkisi, erkeklerin işsiz kalması ve psikolojik rahatsızlıklar geçirmesi, dolayısıyla kadınların ön plana çıkmasıyla sonuçlandı. kitapta da bunları direkt görebiliyorsunuz.

  (bkz: #92722732)
  şu entryde detaylı anlattım okumak isterseniz dursun burada.

  yakın zamanda okuduğum kitaplar bunlar. bilgi için akademik yazılara. dergi ve makalelere bakmak çok önemli. ben genellikle ansiklopedi okuyorum. oradan tavsiye vermek gerekirse:

  horst blank - eski yunan ve roma'da yaşam

  thema larousse - bugünün dünyası

  thema larousse - insan ve tarih

  `francis robinson, atlaslı büyük uygarlıklar ansiklopedisi - islam dünyası`

  john baines, jaromir malek - eski mısır

  `donald matthew (abua) - ortaçağ avrupası`

  2. dünya savaşı cilt 1-2-3-4 (yener yayınları)

  ilgi alanınıza göre ansiklopedilere başvurabilirsiniz. junior larousse çok güzel bilgiler verir. bana göre en güzel kaynak ansiklopedilerdir.

  edit: çok yüzeysel yazmıştım, ilgi çektiğini görünce detaylandırdım. okumanın ilgi çektiğini görmek de çok güzel gerçekten. iyi okumalar hepimize.
42 entry daha