şükela:  tümü | bugün
 • twitter’da takip ettiğim bir hesapta karşıma çıkan üzücü durum. twitter’da başlatılan boykota ve atılan birçok mesaja karşın trendyol’dan bir açıklama henüz gelmiş değil.

  “trendyol'da işçilere 'tuvalet' bile yasak | trendyol’un gebze deposunda çalışan işçiler, tuvalet için dakika tutularak izin verildiğini, on dakikayı aştıklarında ise tutanak tutulduğunu belirttiler. kışın üşüdüklerini söyleyen işçilere, “çalışırsanız ısınırsınız” dendi.

  çalışma koşullarından ötürü sürekli bel ve boyun rahatsızlıkları geçiren işçiler, aldıkları raporlar nedeniyle daha kötü koşullardaki bölümlere sürülüyor. rahatsızlananların kabahatli görüldüğünü ifade eden işçiler, herhangi bir hak talebini dile getirdiklerinde işten çıkarılıyor

  herhangi bir örnekte tutanak tutulmakla tehdit edilen işçilere verilen yemekler ise hem kötü hem de 16-24 vardiyasındaki işçiler için yetersiz. zaman zaman yiyecek yemek bulmakta zorlanan işçilerin çalıştıkları alana yiyecek ya da atıştırmalık ürünler getirmeleri ise yasak.

  tuvalete giderken telefonları ellerinden alınan işçiler aynı zamanda 7/24 kameralarla izleniyor. bir iş yerinden çok cezaevini andıran çalışma koşullarından rahatız olan işçiler, bu duruma karşı mücadele etmek üzere bir araya geleceklerini ifade ettiler.”

  twitter

  umarım doğru değildir ancak bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl trendyol alibaba’ya satılmıştı.

  (bkz: personellerinin haftada 72 saat çalışmasını 'lütuf' sayan, alibaba'nın kurucusu jack ma)

  jack ma hakkında
158 entry daha