şükela:  tümü | bugün
127 entry daha
 • çocuklar arasında kategori ayrımı yapılacağını düşünmüyorum.
  üstün zekâları tanılamak öncelikli amaç bence ki bu olmalı. zira sadece ülkemizin degil, tüm insanlığın bu çocuklara ihtiyacı var.
  bugün bilsem bile puan açıklaması yapmaz. 130 üzeri ya da değil olarak seçme yapar.
  bazı dangalak öğretmenlerin üşengeçliği, tembelliği veya cahilliği nedeniyle bilsem sınavlarına giremeyen öğrenciler var. hatta bundan haberi bile olmayan aileler mevcut.
  tanılama sadece üstün yetenekli çocukları tespit etmek için yapılır. bilsem benzeri oluşumlar yaygınlaşacak ve bu çocuklar okul dışında, yetenek alanlarında egitim alma fırsatı bulacak. sorunu olan çocuklar da tespit edilecek ve eğitim destek sınıflarında eksik yanları tamamlanacak.
  üstün zekâ ve normalden düşük iq sahibi çocuk da normal degildir. bu iki özellik de özürdür aslında. ve farklı eğitim ihtiyaçları vardır.
  mevcut eğitim sistemi üstün yetenekli çocukları harcarken, olmayanlara da yeterli desteği verememektedir.

  fişleme değildir bu. eğer öğretmen müdür dedikodusunu yapmayacaksa bilgi saklı kalır. kalmazsa zaten özel hayatın gizliliğini ihlalinden işlem görür.
  çocuğun gittiği okulda özelliklerinin biliniyor olması, çocuğun menfaatine olur. tekrardan bjr tanıma/tanılama süreci yasamak zorunda kalmaz kimse.
  üstün yetenekliler için ayrı okul, ayrı sınıf zaten uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir durum degil. faydası değil zararı olur ve başta eğitimciler herkes bunun farkında. tek ihtiyaç çocuğun yeteneklerine, özelliklerine göre destek eğitimi vermektir ki, konuşulan konunun bu olduğunu sanıyorum.
29 entry daha