şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • vegan değilim ama böyle memeli, düşünebilen, hissedebilen ve kompleks canlıların sistematik olarak öldürülmesi ve işkenceye maruz bırakılması gerçekten çok trajik.

  hayvanlar, boğazlanarak ve kendi kanlarında boğularak öldürülüyor. yaşarken de ölürken de işkenceye ve kanlı bir infaza mahkum ediliyor zavallılar. tek suçları ise ot yiyen masum bir hayvan olmaları.

  bu hayvanlara çektirdiğimiz acılar ve yaptığımız işkenceler yüzünden insanlık huzur bulamıyor ve devamlı hastalıklar, savaşlar, doğal afetler ile falan birbirini yiyor. çünkü adına ister karma diyin ister tanrı. acılar öksüz değildir ve kötülük eken kötülük biçer.

  2500 yıl önce yaşamış siddhartha gautama( nam-ı diyar buddha) dışında insanlığı bu kötü ve vahşi alışkanlığından sakınmak konusunda uyaran hiçbir dini önder de olmamış.

  fazla değil bir müddet sonra insanlık bu yaptıklarından çok büyük utanç duyacak. tıpkı bundan 3000 sene önce putlara insan kurban etmekten utandığı gibi.

  hayvansal gıda tüketimi için süt ürünleri, yumurta falan insan için fazlası ile yeter de artar bile.

  hiç tüketmese de olur. ancak illa tüketecekse de hayvanlara çok daha az zarar veren hayvansal gıda kaynakları da fazlası ile mevcuttur.
367 entry daha