şükela:  tümü | bugün
115 entry daha
  • işgal kuvvetlerinden olan ingiltere karmasına karşı alınmış büyük bir zaferdir ancak ses manş denizinin ötesindeki fransızlardan geliyor hâlâ.

    işgal kuvvetleri'nin halkın değil, kendi askerlerinin moralini yüksek tutmak için düzenlediği bu maçta, kurtuluş mücadelesi boyunca anadolu'ya silah kaçıran ve bu yüzden sürekli kapatılma tehlikesi yaşayan ve bir keresinde kapatılan, daha sonra yerel halktan gelen tepki üzerine tekrar açılan, türk halkının ve devletinin medarıiftiharı fenerbahçe'miz, zeki rıza sporel'in atmış olduğu 2 golle ingilizleri mağlup ederek, yine hem devlet hem de halk nezdinde büyük taktir topluyordu. inönü de barış görüşmelerinde bulunduğu lozan şehrinden telgraf ile olayı kutlayıp, ne kadar gururlansa az olduğunu belirtmişken, buradaki tantana boşuna.

    bu arada fenerbahçe'nin rakiplerinden olan bir diğer istanbul takımının, bu maçtan 1-2 ay sonra çıktığı avrupa turnesi ise bu kadar konuşulmuyor pek. çünkü hem halkın, hem de devletin büyük tepkisini çekmesinin yanı sıra gelenden geçenden 6-8-10-12 gol yemişti bu fransız lisesinin takımı ve bir çok öğrencisi ve mezunu da bu turne sebebiyle daha sonra fenerbahçe'ye katılmış idi.
    bkz

    ayrıca bu müsabaka sırasında fenerbahçe başkanı olan, daha sonra sürgüne gönderilen kişi hanedanın bir üyesi olmakla beraber, atatürk'ün de kadim bir dostudur. kurtuluş mücadelesine katılmak isteyip, anadolu'ya geçen ancak ankara hükümeti tarafından şüphe edilip, istanbul'a geri gönderilen (ki bu seyahat sırasında da hayatı bir çok kereler tehlikeye giriyor) fenerbahçe başkanının sürgün edilişinin sebebi de vatana ihanet değil, hanedana mensup olmasındandır.
17 entry daha