şükela:  tümü | bugün
1898 entry daha
 • vefatı ile alakalı birkaç şey yazmak istediğim büyük vokal.

  tarih 24 kasım 1991'i gösterdiğinde freddie mercury 45 yaşındaydı. daha genç sayılacak bir yaşta, daha üreteceği çok parçanın olacağı, söyleyeceği çok şeyi olacağı, altın dönemlerini yaşamaya devam edeceği bir yaşta, ölüm döşeğinde yatıyordu. uzun süredir kendisi hakkında dolaşan spekülasyonları sonlandırmış ve ölümünden 24 saat önce queen'in sözcüsüne yazdırdığı bir metin ile aıds olduğunu kamuoyuna açıklamıştı. sizi doğrudan öldürmeyen ama metabolizmanızı ve bağışıklık sisteminizi çökertip uzun bir süreç içerisinde sizi parça parça yiyerek bir başka hastalıktan dolayı vefat etmenizi sağlayan bu hastalığı yaşıyordu belirli bir süredir. zaten ölüm nedeni de aıds'ten dolayı yakalandığı bronşiyal pnomöni olarak kayıtlara geçmişti. vücudunuzda sinsi sinsi dolaşan, belki de kendisini yıllarca büyük bir ustalıkla kamufle edebilen bu hastalık, freddie mercury'i artık tamamen sarıp sarmalamıştı. artık günden güne zayıflayan freddie mercury'nin, hastalığını açıklamaktan başka şansı kalmamıştı. ve o da aşağıda okuyacağını metinle hastalığını açıkladı;

  "son iki hafta boyunca basında yapılan yoğun varsayımlar üzerine, testlerimin hıv pozitif çıktığını ve aıds taşıdığımı onaylıyorum. bu bilgiyi bugüne dek gizli tutmamın, yanımdakilerin mahremiyetini korumak adına doğru olacağını düşünmüştüm. fakat artık, dostlarımın ve dünya çapındaki hayranlarımın gerçeği bilme vakti gelmiştir ve umarım herkes bu korkunç hastalıkla mücadelede doktorlarıma katılacaktır. mahremiyetim benim için her zaman önemli olmuştur ve fazla röportaj vermememle ünlüyümdür. bu tutumum bundan sonra da böyle devam edecektir, lütfen anlayışla karşılayın. "

  malikanesini mary austin'e, parasını jim hutton'a, diğer yakınlarına ve çalışanlarına bırakarak göçüp gitti.

  ben biraz da queen'in freddie mercury ile olan son albümü "ınnuendo" üzerinde durmak istiyorum. albüm mart 1989 ile kasım 1990 tarihleri arasında yapılan bu albüm, freddie mercury'nin acılar içinde yaptığı ve arka yüzünde çok büyük anlamlar taşıyan bir albümdür. 1 yılı aşkın bir sürede yapılan bu albüm, nihayet 5 şubat 1991 tarihinde yayımlandı. albümün klip çekimleri, ekip için epey zordu. aıds'ten dolayı iyice zayıflayan (ve o dönem daha aıds olduğunu kamuoyuna açıklamamış) freddie mercury'nin çökmüş yüz hatlarını, iyice belirginleşmiş dişlekliğini, çıkık kemiklerini ve sıska bedenini kapatmak için epey makyaj yapılmak zorunda kalmıştı tüm ekip. hatta daha şişman gözükmesi için klipte görünen takımın altına bir takım daha giymeye başlamıştı freddie mercury. nefes problemi çektiği için içtiği sigarayı da bırakmak zorunda kalmıştı. klip ve kayıtlar arasında dinlenmesi için stüdyoya bir yatak getirtilmişti.

  böyle büyük zorluklar ve acılar içinde yapılan bu albümü dinlerken bile diğer queen albümlerinden ne kadar farklı olduğunu görebiliyorsunuz aslında. tüm şarkıların neredeyse gizli bir anlamı var gibi; ınnuendo, show must go on, these are the days of our lives, ı can't live with you ve daha nicesi... sanki hepsi gizli bir anlam ifade ediyor, bir freddie mercury vedası içeriyordu.

  freddie mercury'nin çektiği son klip olan these are the days of our lives'ın yapılışını ve kamera arkasını buradan seyredebilirsiniz. yorgun, bitkin, bıkkın ve acı çeken; ama asla kendini zayıf ve aciz göstermemeye çalışan bir freddie görüyoruz. şarkının orijinal halini ve klibini de buradan izleyip dinleyebilirsiniz.

  aslında hem sevinçli, hem hüzünlüyüz ve biraz da kızgınız kendisine karşı. sevinçliyiz, çünkü kendisi gibi bir vokali dinleme şansına eriştik; hüzünlüyüz, çünkü kendisini çok çok kısa bir süre dinleyebildik; kızgınız, keşke kendisine daha iyi baksa ve hâlâ aramızda olsaydı.
303 entry daha