şükela:  tümü | bugün
  • enteresan yemeklerdir. iranlı bir arkadaşımın 'korma sabzi" (karma sebze) diye adlandırdığı bir yemekten bahsetmek isterim.
    rendelenmiş karışık sebzeler -neler olduğunu şu anda hatırlamıyorum ama toplam görüntüsü ıspanak gibi olan bir karışım-, küçük top top köfteler -sulu köfte formatı- ve minik fasulye tanelerinden oluşuyordu. yemek pişti tam ocaktan inecek, arkadaşım "tüüüh bir şey daha koyacaktım unuttum" dedi. şimdi koyalım dedim, yok dedi, birlikte pişmesi lazımdı. yarın ısıtırken koyarız. yemeği yedim, eline sağlık filan dedim ama pek de özel bir yemek gibi gelmedi, o kadar alakasız malzemenin, böyle sıradan bir lezzeti oluşturmak için bir araya gelmesi epey manasız göründü. ertesi akşam dünden kalan yemek ısıtılırken içine kurutulmuş limon koydu. ve sanki dünkü o saçma yemek gitti ve mucizevi bir şey geldi yerine. limonla ekşi bir hale gelen yemeğin içindeki köfteler, fasulye taneleri, lezzetin içindeki gerçek anlamını buldu. kurutulmuş limonla başka neler yapılabilir diye düşüncelere sevk etti.

    bir de cevizli nar sulu vahşi ördek yemekleri var. nar ekşisi değil nar suyu olduğunu özellikle belirttiler. vahşi ördek yoksa herhangi bir ördekle de olurmuş ama esas lezzetini vermezmiş.
12 entry daha