şükela:  tümü | bugün
35 entry daha
 • https://eksiup.com/p/vj110306ia34
  https://eksiup.com/p/po110309qbe4
  https://eksiup.com/p/ow110310mwhq

  yağmurlu bir havada şemsiyenin altında , evde yerde uzanıp tavana bakarken, güneşin ışıklarını üzerinde hissederken, masa başında oyalanırken... dinlerken seni birçok yere sürükleyen , türünü tanımlamada kendini gizleyen , insana " jazz mı , blues mı , nedir bu ? " dedirten ve bir hayal alemine yolculuğun treni olan muazzam bir müzik türü "lo-fi". uzun yolculukları kısaltır , resim çizerken hayale daldırır. bu tarzı seven insanlar birbirlerini bulduklarında sevinirler çünkü sevenlerin sayısı az olmakta. şu anki müzik piyasasının durumuna bakılırsa bütün lo-fi dinleyicileri birbirlerini bulup güzel bir alanda kamp yapmalı . evet kamp. lo-fi seni kampa da götürür. peki nedir lo-fi ? " lo-fi" low fidelity yani düşük ses kalitesi anlamına gelmekte . müziğin kusursuz olmasından çok müziği bozan unsurlarla yapılan bir tür. mesela dinlerken arkadan gelen cızırtılar veya bozulmuş ses sinyalleri , bant hızındaki dalgalanmalar gibi amatör kayıtlarda meydana gelen bu gibi yanlışlıkları lo-fi estetiğiyle bir müzik tarzı yarattı. istenmeyen unsurları istenir şekle getirdi. yani bir felsefesi vardı. yanlışları güzelleştirme. bazılarınca bu berbat bir tarz fakat lo-fi' yi hissetmeniz lazım. gözlerinizi kapatmanız ve müzikteki notaları hissetmeniz lazım. lo-fi 'yi hisset..

  1950’lerde ortaya çıkmıştır. lo-fi düşük kayıt bütçelerine sahip amatör müzisyenlerle meydana gelmiştir. kayıtlar her ne kadar kalitesi yetersiz olsa da, lo-fi “karakter” ve “özgünlük” sahibi olmasından dolayı popüler hale geldi.

  " johnny ace’in 'my song' adlı 1952 çıkışlı bir radyo istasyonunda kaydedilen ve o dönemin 'lo-fi' müziğine verilebilecek en güzel örnek olan şarkısı; düzensiz bir karışımı olan ham bir sese sahip olmasına, kullanılan davulların duyulmayacak kadar sessiz olmasına ve piyano ve saksafonun kayıt boyunca sürekli bir savaşta gibi duyulmasına karşın bilboard listelerinde 1952 boyunca 1. sırada kalmayı başarmıştır.".

  işte birkaç liste:
  https://open.spotify.com/…si=eolvxnugtw-a5pchqt-bgg
  https://open.spotify.com/…si=rf9ptuovsam0yxqxewmm6a
35 entry daha