şükela:  tümü | bugün
90 entry daha
 • --- spoiler ---

  bu ‘keşfedilme’ öyküsünü kısaca yeniden hatırlatalım: iki sene önce san sebastian’da düzenlenen ‘gastronomika’ etkinliğinin konuk ülkesi türkiye’ydi. katılan şeflerin birçoğu sadece ‘la vina tapas bar’ da yapılan bu tatlıyı çok beğendi, döner dönmez de kendi mutfağında uyguladı. istanbul’da meşhur olmasını sağlayan mekân ise, ispanya’ya giden kafilede yer alan ‘b blok bakery’ adlı mini pastane oldu. bu arada ‘b blok bakery’nin tatlıyı ‘san sebastian’ değil, ‘creamy cheesecake’ adıyla sattığını belirtmek lazım.
  --- spoiler ---

  yukarıdaki girişi gizem coşkunarda kendi tarzı ile kaleme almış.

  zaten bu başlık altında da isim ve patent konusuna yeterince yer verilmiş. bir çok yazar arkadaşım kendi reçetesini paylaşmış. ben bir çok çeşidini denedim ama en çok beğendiğim reçete aşağıda yer almakta.

  meraklılarına duyurulur.

  8-10 kişilik

  6 paket taze peynir (mis marka)
  350gr toz şeker
  7 yumurta
  1 vanilin
  500 gr krema ( biraz fazla)
  40 gr un

  burada önemli olan şey peynir ile şekerin uyumunu sağlamak. eğer elinizde thermomix var ise peynirin içinde şekerin erimesi için 4 derece hızda karıştırsanız olur ama thermomix ben dahil birçoğumuzda olmadığı için evdeki mutfak robotu ile pudra şekeri yapmamız gerekmekte. eğer onu da yapamam diyorsanız yukarıdaki tarifte yer alan 350 gr toz şeker 400 gr pudra şekerine karşılık gelir.

  pudra şekerimizi peynirimiz ile mikserin en yavaş modunda karıştırıyoruz. şekerin peynir içerisine erimesini sağladık ve daha sonra vanilini ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. bu esnada 1 dk ara ile yumurtaları teker teker karışımın içerisine kırıyoruz . karışımımızın homojen olması için de son yumurtayı kırdıktan 3 dakika sonra kremamızı ekliyoruz. kremadan sonra 7 dakika daha mikserin orta devirinde karıştırdıktan sonra unumuzu ekleyip 5 dakika daha karıştırıyoruz. karışımı süzdükten sonra cheesecake kelepçeli kalıbına youtube videolarında gördüğünüz gibi yağlı kağıtları yerleştiriyoruz ve karışımımızı döküp kalıbı tezgaha 5 cm yüksekten bırakarak havasını alıyoruz.

  önceden ısıttığımız fırınımızda 225 derece 30 dakika pişirdikten sonra 280 dereceye ayarlıyoruz ve burada da 7-8 dakika pişirdikten sonra işlemimiz tamamlanıyor. pişirme işlemi tamamlandıktan sonra en az 30 dk oda ısısında daha sonra 1 saat buzdolabında dinlendiriyoruz.

  artık cheesecake yapmasını biliyorsunuz.
465 entry daha