şükela:  tümü | bugün
 • apple'in iphone 11 serisi telefonlarinda bulunan ultra geniş bant (bkz: ultra wideband) teknolojisine sahip yeni bir cip. apple tanitim sayfasinda $oyle diyor:

  "paylaşın. bulun. oyun oynayın. şimdi her zamankinden daha kolay.
  ultra geniş bant teknolojisi iphone’a taşınıyor. apple tasarımı yeni u1 çip, uzamsal farkındalık için ultra geniş bant teknolojisinden yararlanıyor. bu teknoloji sayesinde iphone 11, u1 özellikli diğer apple aygıtlarının yerini tam olarak tespit edebiliyor. gps teknolojisinin oturma odanıza ölçeklendiğini düşünün. airdrop ile birine dosya göndermek istediğinizde iphone’unuzu onun iphone’una doğrultun, listenin başında o kişi belirsin."

  https://www.apple.com/…d__b55qsyl3e62u_large_2x.jpg

  "etrafını çok iyi tanır.
  apple tasarımı yeni u1 çip, uzamsal farkındalık için ultra geniş bant teknolojisinden yararlanarak iphone 11 pro’nun u1 özellikli diğer apple aygıtlarının yerini tam olarak tespit edebilmesini sağlıyor. yeni bir duyu olarak düşünebileceğiniz bu özellik ile iphone şimdi yepyeni beceriler kazanıyor.
  u1 ve ios 13 sayesinde, iphone’unuzu başka bir iphone’a doğrulttuğunuzda airdrop o aygıta öncelik vererek dosyaları daha hızlı paylaşmanızı sağlıyor. ve bu daha sadece başlangıç."

  https://www.apple.com/…d__eveemmgqlb42_large_2x.jpg

  ***

  10 eylül 2019 apple etkinliği'nde en can alici, heyecan verici ve teknolojik yeniligin geldigi en son nokta olarak tanitilmasi beklenirken maalesef sahnede yer almami$ ciptir. apple etkinliklerini yakindan takip edenler bilir ki bu etkinlikler tam 2 saat olacak $ekilde ayarlanir. 10 eylul 2019 etkinligi ise yakla$ik 20 dakika erken bitti, ve iphonedo'nun da guzel saptadigi gibi bir $eyler eksikti. halbuki mesela apple'in donanim teknolojileri svp'si johny srouji sahneye cikip apple u1 uzerine guzel bir sunum ve demo yapsa ne ho$ olurdu degil mi? neyse, kısfmet diyelim, belki ilerde...

  apple u1 cipinin ve ultra geni$ bant tekolojisinin devrimsel yenilikleri hakkinda sadece birkac yaziyi buraya birakacagim. apple'in patent ba$vurulari bu cipin yakin ve uzak gelecekte ce$itli kullanim alanlarina ve cikmasi beklenen donanim ve yazilim ekosistemi ozelliklerine dair cok onemli ipuclari veriyor. $u an icin tek diyebilecegim: (bkz: at fav'a bekle)

  https://www.forbes.com/…bout-the-new-apple-u1-chip/

  quora'daki $u yazidan alinti cogu:
  https://www.quora.com/…ortant/answer/brian-roemmele

  https://sixcolors.com/…n-ultra-wideband-revolution/

  https://www.wired.com/story/apple-u1-chip/

  https://www.cnet.com/…es-what-you-need-to-know-faq/
3 entry daha