şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • savaşın umutsuz sonuna yaklaşılırken, propaganda bakanı goebbels'in ünlü "total war" düşüncesi çerçevesinde kurulmuştur. varlığından 1944 sonlarında söz edilmeye başlandı.

  aslen resmi alman ordusu wehrmacht'a bağlı değildir. nazi partisine bağlı bir milis gücüdür.

  evvelden askeri eğitim görmüş olma şartı aranmaksızın, 13-60+ yaş aralığında eli silah tutabilen erkekler hatta bazen kızlar bu birliğe yazdırılmıştır.

  genellikle geri dönüşüm ve düşük kalite metalden üretilebilen (savaşın sonları olması sebebiyle normaldir) silahlarla yarı çıplak donatılabilmişlerdir.

  nihai komutanları joseph goebbels'dir. goebbels'in bu birliğin kuruluşunda daha önceden napolyon'a karşı savaşmış olan prusya milislerinden ilham aldığı söylenegelir.

  bu başıbozuk birlikler ufak tefek kişisel başarılar dışında insan kaybından başka bir işe yaramamıştır. özellikle askeri taktik ve stratejiden zerre anlamayan goebbels ve şürekasının garip emirleri doğrultusunda girmemeleri gereken ateş hatlarına girerek resmi alman ordusunun savaş yeteneklerini kısıtladıkları da olmuştur.

  bunların yanı sıra savaşta üniformasız, başıbozuk, doğru düzgün silah kullanamayan yaşlı ya da çocuk sivilleri derme çatma silahlandırılmış şekilde etraflarında görür olmak kimbilir resmi ordunun moralini nasıl bir yıkıma uğratmıştır? sonuçta bu açıkça umutsuz bir direnişe geçildiğinin ve muhtemelen yok olma savaşı verilmeye başlandığının ilanıdır.

  zira "almanya'nın en kıymetli birlikleri neden volksstrum'dur? çünkü kafalarında gümüş, ağızlarında altın ve kemiklerinde kurşun vardır" tarzı şakalar türemiştir. burada yaşlı alman üyelerin beyaz saçlarına ve yapılı dişlerine atıfta bulunulduğu gibi ne kadar kolay vurulup harcanan birimler olduklarına da atıf yapılmaktadır.

  resmi ordunun da volksstrum'un dikkate alınmayacak ölçüde zayıf savaş değeri üzerine raporları mevcuttur. bu raporlarda birliklerin sayıca çok oldukları durumlarda bile donatım yetersizlikleri, moral eksikliği ve savaş tecrübesi yoksunluğu nedeniyle savaşta bir değer ihtiva etmedikleri, kolaylıkla imha edilebildiklerinden söz edilmektedir.

  yine de berlin muharebesinde görüldüğü gibi nadiren birlik halinde faydalı işler yapanlar da olmuştur. örneğin ellili yaşlarındaki birinci dünya savaşı gazilerinden oluşan ve diğer volksstrum birliklerinin aksine oldukça iyi teçhiz edilen 700 kişilik siemensstadt birliği, berlin savaşında yararlılık göstermiş ve 26 üyesi demir haç ile ödüllendirilmiştir.
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap