şükela:  tümü | bugün
606 entry daha
 • 3 sene önce 96(r: 26 - l: 26 - s: 22 w: 22) bu sene geçen ay 109(r: 29 - l: 30 - s: 23 w: 27) aldığım sınav. özelden hoca arıyorum diyenlere şaşırıyorum. podcast dinleyerek, ekşi yerine redditte takılarak kendinizi geliştirebilirsiniz. biyoloji - yaşam bilimleri biliyorsanız zaten çok öne geciyorsunuz eğer bu alanda bilgili değilseniz theconversation.com sitesinden bilim haberlerini takip edin(girince görürsünüz her alanda haberler var). yoksa arıların üzerindeki mite'ların evrimi hakkında soru çıkarsa yamulursunuz. bu sitede genelde akademisyenler uzmanı oldukları konu üzerinde yazı yazıyor bu yüzden favori sitelerimdendir.

  daha fazla boş yapmadan 1-2 tüyo vereyim:

  1) sınavda çıkan bütün instructionlari dinleyin. asla geçmeyin. bitince bekleyin kendisi geçsin.onlar aslında dinlenmeniz için var.
  2) speaking çalışacaksınız dijital saat takıp internette bulabileceğiniz "writing prompt"ları cevaplayın. düşünmek için 60 sn cevap için 30 veya 45 verin. her yerde çalışabilirsin. yolda gördüğün kişiler objeler için kendin "describe this tree" falan diyip süre tutup konuşun. gerçekten çalıştım diyeceğim tek şey buydu benim. onun dışında test falan çözemedim hiç.
  3) istanbul'da iseniz modern sanat müzelerini gezip önce gördüklerinizi kendinize anlatın. sonra türkçe sonra da ingilizce broşür açıklamalari okuyun. abuk sabuk normal zamanda karşınıza çıkmayacak kelimeler o broşürlerde. türkçe-ingilizce çeviriler de top notch. yani ötesi yok.
  4) bol bol podcast dinleyin. listening 30 olarak bunu söylüyorum. philosophize this podcasti hem hayat kalitenizi hem ingilizcenizi geliştirir. joe rogan da iyidir.
  5) memrise 400 toefl kelimesi kursu kelimelerini ezberleyin. vestige, pious, zealot gibi kelimeler ordan ezbere öğrenilir anca.
  6) yazı için pek bir şey diyemeyeceğim. ben ingilizce tez yazarken girdim bana kolay geldi. 250 kelime yaz diyor ben 550-600 falan yazdım. 20 dkda 6-7 paragraf manalı şey yazarsan 20-25 arasi geliyor zaten rahatça. ilk soru bilgi aktarma. yorum katmadan yazmak şart. ikinci soru serbest. kolpala kolpaladığın kadar.
  7) reading için bir uyarı, kitap okuyun. en baba ingilizce romanlar sahaflarda atıl yatıyor 10-20 liraya alınabiliyor. brave new world kitabını 15 liraya aldığımı biliyorum. mesela bu kitabı okuyup anlayabiliyorsan olmuşsun demektir. anlatımına alışana kadar kitap bitti amk. son 50 sayfasında anlatım şekline alışabildim.

  gerisi genel kültür. ben o kültürü wikipedia okuyarak elde ediyorum. wikipedia okurken sürekli sözlüğe bakmak sizi yoruyorsa google dictionary eklentisi ile kelimelerin üstüne çift tıklayıp manalarına bakabilirsiniz .rome total war oynayip kavimler göçünü sayfalarca okuyunca toefl'da karşına çıkınca elbette rahat halloluyor (çıktı valla). sınavdan önce sabahlara kadar starsector oynayıp kafayı kara delikler gaz devleri ile bozduktan sonra sınavda karşıma sınavda gaz devleri ile ilgili ders çıkması yine güzel bir tesadüftü. genel kültür şart. ha bir de gramer çalışmayın. gerek yok.

  edit: ufak tefek ekler falan. bağlantı koydum kolay ulaşın diye.
4 entry daha