şükela:  tümü | bugün
77 entry daha
 • gördüğünüzde nutkunuzun tutulacağı, dünyanın yedi harikasından biri ve bence hindistan’ın en güzel,en tanınmış anıtı. ( fırsat olursa geniş zamanda diğerlerini de yazacağım)hikayesi de şöyle; canından çok sevdiği eşi mümtaz mahal’i doğum sırasında kaybeden şah cihan, uzun süren yas döneminin ardından, agra kentine şanına yaraşır bir mezar yaptırarak, eşine olan aşkını ölümsüzleştirmeye karar verir. ( bu arada doğum yaptığı sırada yaşamını yitiren mümtaz mahal, o esnada 14. çocuğunu doğuruyormuş) dünyanın çeşitli yerlerinden davet edilen mimarları toplayarak çok kültürlü ve evrensel bir yapı oluşturur. ünlü hint şairi rabindranath tegoreun’un “sonsuzluğun yüzünde bir gözyaşı damlası” diye tanımladığı bu muhteşem eser, yani tac mahal, hem hikayesi hem de mimari güzelliğiyle bence dünyada görülmesi gereken en muhteşem yapılardan..
  tac mahal’in kubbesini yapan mimar ismail efendi, mimar sinan’ın öğrencilerinden.
  tac mahal’in şerefine yapıldığı mümtaz mahal’in tam adı: ercümend banu-begüm mümtaz mahal’miş.
  tac mahal’in yapımına 1632 yılında başlanmış ve tam 22 yılda inşa edilmiş. yapımında 20.000 işçi çalışmış ve inşaat esnasında 1000 tane fil malzeme taşımış. inşa maliyeti 40.000.000 rupi yani günümüzde paraya çevrildiği zaman bu milyarlarca dolara tekabül ediyor. anıtın yapımında 28 değerli taş çeşidi kullanılmış ve 75 metre mermer yüksekliğinde.
  şah cihan, nehrin diğer kıyısına da kendisi için siyah mermerden bir anıt mezar yaptırmak istemiş,ama ekonomik krizin hindistan’ı olumsuz etkilemesiyle beraber bundan vazgeçilmiş.
  şah cihan’ın eşine yaptırırken mermerlerin arasına eklettiği kıymetli taşlar sayesinde, tac mahal günün farklı saatlerinde farklı renklerde gözüküyor yani tac mahal’e bakan bir kişi onu sabahları pembe, gün içinde beyaz, akşamları ise sarı renkte görüyor fakat normalde beyaz renkte olan tac mahal hava kirliliğinden dolayı sararmış durumda.
  dünyada yalnızca mermer kullanılarak inşa edilmiş ilk ve tek yapı tac mahal’miş.
  hindistan’ın ingiliz sömürgesi olduğu dönemde, agra valisi lord bentick tarafından parçalanarak mermerleri satışa çıkarılmak istenmiş, fakat önce bu planını agra sarayı’nda uygulayan lord bentick,istediği geliri elde edememesi üzerine tac mahal’i yıktırmaktan vazgeçmiş.
  mümtaz mahal ve şah cihan’ın sandukaları üst katta, kubbenin altında bulunuyor. burada insan ağzından çıkan her ses 7 kez yankılanacak şekilde bir akustikle yapılmış.
  şehrin çok dışında büyüsüyle tac mahal, sadece görkemli silüetinde değil, dokunaklı hikayesi ile de dünyanın en özel mimari yapıtlarından biri.
  bir çok farklı mimarın ortak çalışmasıyla inşa edilmiş ve yapıda türk,babür ve hint mimarilerinden esintiler mevcut.
  tac mahal’in üzerinden uçakla geçilmesi yasak. bu kararı yapının ihtişamını korumak adına hindistan hükümeti almış ve her yıl düzenli olarak 5.000.000 kişi dünyanın farklı yerlerinden tac mahal’i ziyaret etmeye geliyor.
  ve son olarak dünyanın yedi harikasından biri sayılan bu anıt, ölmeden önce kesinlikle görülmesi gereken,dünyanın en özel mimari yapıtlarından biri.
  ps: sabah 7 civarı anıta gidip gezmek yapacağınız en mantıklı ve keyifli hareket olacaktır yoksa insan kalabalığından ve sıcaktan nefes alamaz hale geliyorsunuz.
  ps: hazır gitmişken yakınında bulunan agra kalesi’de mutlaka görülmeli.
26 entry daha

hesabın var mı? giriş yap