şükela:  tümü | bugün
51 entry daha
 • artık piyasa yerel acenteler kanalıyla satış yapan değil, sadece internet üzerinden hizmet veren maliyetleri çok daha düşük seyahat firmaları ile dolu. bunlar kendi uçaklarını kullanmadan, diğer hava yolu firmaları ile charter uçuş anlaşmalar yapıp ucuz uçak bileti ve otelleri ayarlayabiliyorlar. bu kadar rekabetçi bir piyasada, thomas cook gibi eski usul çalışan tur acentelerinin özellikle de maliyetler göz önüne alındığında ayakta kalması epey zorlaşıyor. bu, kendilerinin batmasında birinci faktör.

  ikincisi ise, eğer az da olsa dil biliyorsanız, artık kendi seyahatlerinizi kendiniz ayarlamanız işten bile değil. ryanair, wizz air, vueling, volotea, easyjet gibi bir çok low cost uçuş firması, denk getirdiğinizde çok komik fiyatlara biletler satıyorlar. ayrıca, neredeyse bütün tatil destinasyonlarına uçuyorlar. ucuz otel ayarlamak, booking.com, airbnb gibi aracılar sayesinde artık mesele değil. paket olarak satılan, 1 hafta aynı otelde kalınan turlar, bir nevi old school haline gelmiş durumda. yeni nesil, kendi programlarını, kendi zevklerine göre ve düşük maliyetlerle tatil planlayabiliyorlar. bu da batmalarında neden olan ikinci bir faktör.

  yani, thomas cook gibi bir firmanın iflas etmesinin nedeni, herhangi bir krizden daha çok, firmanın, evrilen tatil anlayışından uzaklaşmasından dolayıdır. unwto raporlarına bakarsanız, turizmin giderek büyüyen bir sektör olduğunu görmeniz mümkün, 2018 yılında uluslararası turist gelişleri 2017'ye göre 6% artmış durumda. sektörel bir resesyondan dolayı firmanın battığını söyleyemeyiz.

  bu batıştan binlerce insanın etkileneceği aşikar, ancak, too big to fail düsturu ile, bir firmanın ömrünü biraz daha uzatmak için, batacağı gün gibi ortada olan ekstra finansmanın sağlanmasını ve kaynakların göz göre çarçur edilmesini ben pek doğru bulmuyorum. nasıl kaset üreten firmalar cd üreten firmalar karşısında, cd üreten firmalar, usb üreten firmaların karşısında yok oldularsa, bu şekilde atıyorum 50 yıl önceki stille çalışmaya bir firmanın da, modern piyasa şartlarına uyum sağlayamayıp yok olması sürpriz değil.

  edit: az önce bbc business'ta da konuyla ilgili bir yazı okudum. linkini şöyle bırakıyorum:

  thomas cook: what went wrong at the holiday firm?

  orada da benzer nedenler sıralanmış:

  - as well as weather issues, and stiff competition from online travel agents and low-cost airlines, there were other disruptive factors, including political unrest around the world.

  - in addition, many holidaymakers had become used to putting together their own holidays and not using travel agents.
62 entry daha