şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
421 entry daha
  • proje olduğu gerçeğini ekstra bir akıl veya fikir sahibi olmamıza gerek kalmadan görebildiğimiz 16 yaşındaki iklim değişikliği aktivisti genç kızımız. kendisi isveçli. ufak tefek okuduğum kadarı ile sosyo kültürel olarak üst segmentte bir ailede yetişmiş. kendisini proje olması umurumda değil açıkçası. isteyene istediği gideri yapsın, istediği raconu da kessin. amaa sevgili dostum. sen gelip "benim burada değil okulumda olmam gerekiyordu" ya da "hayallerimi ve çocukluğumu çaldınız" gibi cümleler ile birleşmiş milletler toplantısında konuşuyor ve bu minvalde beylik laflar ediyorsan, trump kürsüye çıkıp, çok neşeli bir kıza benziyor, dediği zaman da ağzını çemçürüp öyle bakmayacaksın.

    aktivist olmak, eylemci olmak bir tercihtir. idealist bir tercihtir. sen bu yola baş koyarsın. sistem seni bu yola itebilir. ama bu yolda ilerlemek senin kararlarına bağlı bir durumdur. sen o yaşta bir davanın mücadelesini veriyorsan buna karar vermişsindir. o andan itibaren de bir takım şeylerden vazgeçmeyi göze almışsındır.

    şunu unutmayalım ki kapitalizm hastalığımızı yaratıyor, sonra da bize tedavisini sunuyor, tabir-i caiz ise gazımızı alıyor. sistemin yarattığı bir problem olan çevre ve iklim sorunu dünya'yı tehdit ediyor, sonra da sistem, bu sorunun çözümü için, iklim sorunu için zaten çabalayan bir otoriteye sahip bir ülkede* yaşayan burjuva diyebileceğimiz bir aileye mensup 16 yaşındaki şımarık pasif agresif patavatsız bir kızı ortaya çıkarıyor. gelip dünya liderlerinin toplantısında konuşma yapıyor. racon kesiyor. sistemin içinde çark olmuş kerizlerimiz de diyor ki "ne kadar da büyüleyici, etkileyici, nasıl da tek başına duruyor sistemin karşısında". he anam he, sistemin karşısında duruyor. aynen kanka bir devrim başlatacak. korkarım insanlığı kapitalizm değil, muhalif olmaya ya da bu şekilde görünmeye çalışan insanların tırtlığı bitirecek.

    hayallerinin ve çocukluluğunun çalınması muhabbetine hiç girmiyorum zaten. refah seviyesi yüksek bir toplumda yaşayan şımarık bir çocuğunun beyanıdır sadece benim gözümde. ortadoğu' da ve afrika' da çocuklar ölüyor. kimse senin çocukluğunu çalmadı. çocukluğunu çalan birileri varsa o da seni kullanan üst akıl, ve buna izin veren ve istismar edilmene göz yuman annen, babandır canım benim.
1282 entry daha
hesabın var mı? giriş yap