şükela:  tümü | bugün
11 entry daha
 • yılların polisiye izleyicisiyim. aşağıdaki sorular cevaplan(a)mazsa şüpheli bir ölümün kurbanı olarak hafızalarda yer edecek kadındır.

  - intihar vakalarında kendini kalbinden/göğüs bölgesinden vurma istatistiği nedir? (silahla intihar vakalarında insanlar kendilerini ağızdan ya da kafalarından vurma eğilimindedirler çünkü bu tarz intihar vakalarında kurtulma ihtimali düşükken kendini kalp/göğüs bölgesinden vuranlarda kurtulma ihtimali daha yüksektir.)

  - milletvekili silahını nerede ve hangi şartlarda tutmaktadır? kilit altında mıdır yoksa herkesin ulaşabileceği bir yerde midir? eğer kilit altındaysa buna kimlerin erişimi vardır?

  - yaranın giriş tarafındaki barut izleri incelenmiş midir? (bu, atışın mesafesiyle ilgili bilgi verecektir. olay iddia edildiği gibi intiharsa yara çevresindeki barut izi/miktarı belirli bir mesafeden atışa kıyasla daha yoğun olacaktır.)

  - maktulenin ellerinde barut izi kalıntısı aranmış mıdır? (bu, silahı kullanıp kullanmadığıyla ilgili bilgi verecektir.)

  - aynı şekilde olay anında evde bulunan diğer kişilere de bu test uygulanmış mıdır?

  - silahta parmak izi aranmış mıdır? sahibi olması sebebiyle milletvekilinin parmak izi muhtemeldir, maktulenin parmak izi de bulunmuş mudur? herhangi bir parmak izi bulunmuş mudur ya da? (hiç parmak izi olmaması silahın silindiğinin bir göstergesidir, bu da cinayet şüphesini arttırır.)

  - maktule son 24 saat içinde cinsel ilişkiye girmiş midir? girmişse herhangi bir sperm örneği bulunmuş mudur? (dna tespiti için.)

  - maktulenin ölmeden önce herhangi bir sağlık sorunu olduğuna dair bir bulgu var mıdır? maktule hamile midir? (ölümcül hastalık ya da istenmeyen gebelik bir intihar sebebi olabilir.)

  - maktulenin ölmeden önce söylediği iddia edilen sözler etraflıca araştırılmış mıdır? intihar sebebi nedir? (sebepsiz intihar mı olur?)

  - maktule herhangi bir intihar notu bırakmış mıdır?

  - maktulenin çalıştığı ev haricindeki yaşamı incelenmiş midir?

  - böyle bir adli vakanın alelacele kapatılmaya çalışılmasının, kısa sürede maktulenin naaşının ülkesine gönderilmesinin milletvekili ve /veya mensubu olduğu parti ile bir ilgisi var mıdır?
412 entry daha