şükela:  tümü | bugün
  • hristiyanlığın yükseldiği dönemlerde yayılan bir inançtır.

    eski mısırda kara kediler bugünkü inancın aksine kutsal sayılmaktaydı, hatta toplum dişi kara kedilerin tanrıça olduğu kabul ediyordu. bu kedilerin öldürülmesini engellemek için kanunlar bile çıkarılmıştı. o dönemlerde medeniyetin yayıldığı diğer bölgelerde de durum farklı değildi, hatta bazı yörelerde insanın önünden kara kedi geçmesinin şans getireceğine bile inanılıyordu.

    hristiyanlık yayılmaya ve kendinden önceki kültürlerin sembol olarak kabul ettiği şeylere kötü anlamlar yüklemeye başladığında insanların kara kedilere bakış açısı değişmeye başladı (aslında bu durumu diğer ilahi dinler içinde bir şekilde genelleştirebiliriz). hristiyanlığın; inatçılık, özgürlük gibi karakter özelliklerine şeytani anlamalar yüklemesi ve kara kedilerin geceleyin şeytana dönüştüğü gibi inançların klise tarafından avrupaya yayılması insanların bu hayvanlara olan nefretini iyice arttırdı. evinde kedi besleyen binlerce kadın; cadı ya da büyücü olduğu gerekçesiyle kedileriyle birlikte yakılarak öldürüldü.

    zamanla bu tip fikirler azalsa da kara kedinin uğursuzluk getirdiği inancı benim bu yazıyı yazdığım dakikaya kadar gelmiş.
65 entry daha