şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
  • bugün karşıma gelen 20 yaşında urfalı taze er sayesinde tanıdığım hastalık. evet kendisi bu hastalıkla askerlik yapmaya gelmiş ve durduğu yerde bile nefes darlığı çekiyor.

    revire girer girmez kitaplardaki görsellerine bile taş çıkartacak bir çomak parmak bulgusu gözüme çarptı. şikayetin nedir sorusuna nefes darlığı çekiyorum, benim akciğerlerimde taş var deyince bir duraksadım. oksijen saturasyonu parmak ucunda 95 gösteriyordu. oskultasyonda akciğer bazallerde kaba ral duyuluyordu. öyküsünü dinleyince işler netleşti. yaşadığı il merkezinde tanısı konmuş, bizim yapabileceğimiz bir şey yok denmiş ve gönderilmiş. çürük alması için başvurması gereken tibbi heyet de en yakın diyarbakırdaymış ve yol parası olmadığı için gidememiş. doğruca askere gelmiş. şimdi biz sevk etmiş olduk çürük alabilmesi için. bu haliyle askerliği geçtim normal hayatını sürdürmesi oldukça zor.

    hastalığı çocukluktan beri çektiğini söylüyor. ailede ve diğer 10 kardeşin hiç birinde bu hastalık yokmuş. en çok türkiyede görüldüğü söylenen bir hastalığı da böyle tanımış olduk. bir daha da denk gelmez herhalde..
1 entry daha