şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
26412 entry daha
 • insanda merhamet uyandıran “masum ve muhtaç köpek bakışının” arkasında hiç de masum olmayan sebepler yatıyormuş meğer;
  30 bin yıl önce bir kurt yaşadığı vahşi dünyayı terk etmeye karar verip insanlarla yaşamayı tercih etmesiyle ilk köpek ortaya çıkmış:

  ingiltere ulusal bilim akademisi tarafından yayımlanan bir araştırmada
  köpeklerin zor durumlardan kurtulmak için kullandığı “yavru köpek bakışlarının” köpek gözlerinin arkasına insani tepkileri taklit etmek için evrimleşmiş kaslar tarafından getirildiği öne sürülüyor.
  yapılan testlerin sonucuna göre köpeklerin bu bakışları insan yavrularından, yani çocuklardan kaptığı ve insanlarda “besleme, koruma duygusu” uyandırdığı için evrimsel olarak bir avantaja dönüştürüldüğü düşünülüyor.
  30 bin yıl içinde evrim geçiren kaslar köpeklerin insanlarla mimikler yolu ile iletişim kurmalarını sağladığını söyleyen bilim insanları farklı türlerden altı köpek ve dört kurt üzerinde gerçekleştirdiği araştırmada köpeklerden beşinin gözlerinde kaşlarını istediklerinde kaldırmalarına imkân veren sert kasların bulunduğunu, kurtlarda ise hiç bulunmadığını ortaya çıkarmışlar. yani ciddi bir duygusal manipülasyon söz konusu.

  ekleme :
  kaynak : [http://www.livescience.com/…s-evolved-sad-eyes.html
11068 entry daha

hesabın var mı? giriş yap